Ознака: портрет

Книжевен портрет на Венко Андоновски

Книжевен портрет на Венко Андоновски ќе се одржи денеска, во 18 часот, во аулата на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“. Беседа и разговор со авторот...

Питер Брук како момче режирал куклена претстава според Шекспир

Портрет Влијателниот театарски режисер и теоретичар Питер Брук е еден од најзначајните и најсестрани режисери од втората половина на 20 век. Тој влијаеше на театарската...

Поетски портрет на францускиот поет Луис Порке

Роден во Елбеуф, во 1949 година, Луис Порке е автор на изобилство трудови. Поет, новинар, есеист, либретист, преведувач, раскажувач, текстописец, предавач, соработувал со големи...

Портрет на Ацо Шопов во „Ел нуево хералд“ од Мајами, САД

По повод 100 години од раѓањето на Ацо Шопов, дневниот весник „Ел нуево хералд“ од Мајами, САД, во денешниот број објави опширен напис посветен...

Посткомунистичката слика на Доријан Греј – портрет на злото и...

Наместо да се засрами од своето минато, „црвената елита“ бара нешто што е соодветно опишано како нова форма на феудализам, во која цели области...

Маџиров: Таникава низ напукнатите прозорци на поезијата нè учи да си...

Поетски портрет на лауреатот на „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2022 година, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, беше претставен синоќа во црквата...

Премиерно прикажан филмот „Уметнички портрет на Илија Плевнеш“

Филмот „Уметнички портрет на Илија Плевнеш“ ексклузивно беше премиерно прикажан на Наша ТВ викендов. Станува збор за документарец за младиот македонски музички и сценски...

Портрет на царицата Екатерина Велика и писмо со апел за вакцинација...

За време на Катерина Велика, вакцинацијата вклучувала изложување на луѓето на самиот вирус. Лекарите правеле засек во раката на здрава личност и вметнувале парче...

Портрет на Константин Плевнеш во Централноафриканската Република

На интернационалниот фестивал на фотографија што се одржува во Банги, главниот град на Централноафриканската Република од 17 до 20 септември, ќе се презентира авторски...

Ирвинг Пен: Портрет за најстудените зимски денови

Погледнете ги корпулентниот истражувач на Арктикот, Питер Фројхен и неговата елегантна сопруга Дагмар, овековечени на оваа незаборавна фотографија од 1947 година. Секоја година приближно...