Ознака: породување

Клетки од фетусот остануваат во мајчиното тело и по породувањето

Истражувањата покажаа дека клетки од фетусот остануваат во телото на мајката неколку години по породувањето. Тоа покажува дека поврзаноста помеѓу мајката и детето освен...

Дали имате „токофобија“? Дури 62 отсто од жените страдаат од оваа...

Состојбата наречена „токофобија“ веројатно не ви значи ништо, но лекарите предупредуваат дека постојат големи шанси да ја имате, пишува „Дејли мејл“. Имено, се работи...

Болница во Њујорк престанува со породувања бидејќи акушерките не се вакцинираат

Болница во северниот дел на американската држава Њујорк објави дека привремено ќе го прекине породувањето откако шест вработени во родилиштето поднеле оставки, затоа што...

Македонија меѓу првите три земји во светот со најголем пад на...

Министерството за здравство информира дека според најновиот извештај на УНИЦЕФ, Македонија е меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на...

Зголемен број на породувања во болницата во Чаир

Во Специјалната болница по гинекологија „Мајка Тереза“ во Чаир, евидентирано е зголемување на бројот на породувања во изминатите седум месеци, во споредба со истиот...

Американците плаќаат највисока цена за породување во светот

Светските медиуми се преполни со вџашувачки стории за цената што ја плаќаат граѓаните за користењето на здравствениот систем во САД, особено кога станува збор...

Прво породување во Вселената во 2024 година

Научниците веруваат дека породувањето во Вселената би можело да стане реалност за шест години, колку тоа и да наликува на научна фантастика. Компанијата „СпејсЛајф ориџин“...

Исповед на акушерка на Исламска држава: За секое породување се надевав...

Со помошта на Самира ал-Наср (66) беа родени илјадници бебиња во текот на претходните четири децении во сирискиот град Рака, но таа вели дека...

Откриена тајната на свежиот изглед на Кејт Мидлтон веднаш по породувањето

Кога се породи Кејт Мидлтон на сите прво што им падна на памет е како собра сила да излезе и да се фотографира само...