Ознака: „Политико“

Мафијашката држава ја турка бугарската демократија на работ

Анализа на „Политико“ за состојбите во бугарската држава во пресрет на претстојните вонредни парламентарни избори Во својата анализа во реномираниот портал „Политико“, новинарката Антоанета Руси...

Зошто Бугарија не може да влезе во еврозоната?

Реномираниот меѓународен портал „Политико“ вчера објави интересна анализа, насловена „Бугарија не може да влезе во еврозоната во јануари. Еве зошто“, која се однесува за...

„Политико“ тврди дека „француската армија вежба за војна со Русија“

Можно ли е претседателот на Франција веќе да издал наредба за подготовка на своите трупи за Украина Француските трупи се подготвуваат за конфликт со висок...

ЕУ замрзна руски имот вреден 68 милијарди евра, најмногу во Белгија,...

Европската Унија замрзна вкупно 68 милијарди евра руски имот, најмногу во Белгија, покажа интерниот документ на Европската комисија до кој дојде „Политико“. Белгија е на...

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една...

Малку американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Џо Бајден, пишува порталот „Политико“. Имено, за...

Заев за „Политико“: Унијата ризикува да го изгуби влијанието на Балканот

Ако Европската Унија наскоро не ги започне преговорите за членство со Македонија и Албанија, ќе го изгуби местото пред ривалските сили на Балканот, предуперди...

Кои се подривачите, сонувачите и најмоќните луѓе во Европа?

Германската канцеларка Ангела Меркел е најмоќната личност на Европа според листата на европското издание на магазинот „Политико“ која ги дели европските лидери во три...

ЕУ поделена околу корона-фондовите и планот за излегување од карантин

Европската комисија беше принудена да се откаже од претставување на планот за излегување од карантин по жестоките критики од владите на земјите на ЕУ....

Продавачите од маркетите на првата линија во борбата со коронавирусот

Продавниците за намирници, особено оние низ Европа, покрај аптеките, деновиве се единствените објекти на кои им се дозволува да останат отворени, и покрај воведувањето...

Трговската војна е имуна на коронавирусот

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп не се откажува од трговската војна, иако пандемијата на коронавирусот и строгите мерки за запирање на нејзиното ширење...