Ознака: податоци

Тинејџери, внимавајте со што се фалите на Фејсбук

Сајбер-катче: Пет нешта што не смеете да ги објавувате на социјалните мрежи Сигурно веќе на големо на социјалните мрежи разменувате интересни фотографии со своите другари,...

ЕУ ѝ забранува на „Мета“ да ги користи личните податоци

Европскиот одбор за заштита на податоци неодамна објави дека донел обврзувачка одлука со која ѝ забранува на компанијата „Мета“, сопственик на Фејсбук и на...

Шпаркасе Банка ги повикува студентите да достават точни податоци за контакт

Шпаркасе Банка АД Скопје ги повикува сите квалификувани студенти за субвенциониран студентски оброк, кои се пријавиле на првиот повик од МОН во периодот од 1...

Граѓаните одговорно да објавуваат податоци, зголемен бројот на злоупотреби

Европски ден за заштита на личните податоци Граѓаните без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат или даваат своите лични податоци, апелираат...

Нема потреба од грижи за наводно преземање на податоци на граѓаните,...

Веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) од синоќа е хакирана.  Во моментов страната е целосно исклучена и до неа нема пристап. На...

Што покажаа податоците од пописот

Пописот на населението, домаќинствата и становите според Законот за попис се спроведе во согласност со препораките за попис на Обединетите нации и на Евростат,...

Оставете веќе колку сме, туку какви сме!

За тоа колку сме и какви сме по етничка и религиска определеност, во наредниот период ќе слушаме уште многу „експертски“ мислења. Но за тоа...

Предновогодишни статистички петарди

Периодичните и дозирани изјави во врска со одредени сегменти и бројки од пописот, додека сѐ уште се чека објавувањето на конечните резултати, само дополнително...

Младината непродуктивно сурфа на интернет

Анализата на ДЗС покажува дека „огромно мнозинство од младите или над 90 проценти го користат интернетот за игри, забава и денгубење“, додека многу мал...

Фудбалери бараат надомест за користење на нивните податоци

Предводени од Расел Слејд, поранешен менаџер на Кардиф, 850 играчи бараат компензација за тргувањето со нивните податоци за перформансите во изминатите шест години и...