Ознака: плата

Од утре штрајк во ФЗО, најави синдикалниот лидер Трендафилов

Вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) од утре ќе штајкуваат заради најавеното намалување на платите, најави денеска претседателот на Сојузот на синдикатите на...

Егзистенцијата на работниците ќе биде неизвесна со „плата во плико“, вели...

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Слободан Трендафилов, во однос на најавите за предлог-законот за работно ангажирање лица за вршење работи од...

Германија воведува експериментална четиридневна работна недела, платите остануваат исти

Германските компании од 1 февруари ќе воведат експериментална четиридневна работна недела и ќе ја мерат продуктивноста на работниците. Експериментот во кој ќе има 45 компании...

Ќе се даваат субвенции за зголемување на платите во приватниот сектор...

Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се...

Битиќи најави решение за платите на функционерите: Парите што би останале...

До крајот на месецов мора да има некакво решение за платите на избраните лица затоа што се потребни законски измени кои треба да поминат...

Просечната исплатена нето-плата порасна на 36.390 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во земјава, во август година, изнесува 36.390 денари, што е за 14,2 отсто повеќе во оснос на истиот...

Османи: Живеам само од плата, не мислам дека е за фалење...

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи вчера пред новинарите изјави дека тој живее од плата, во контекст на најавата за формираната работна група во...

ССМ: Функционерите се глуви на барањето за намалување на разликата во...

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) апелираше до пратениците што побргу и „без политичка битка“ да го изгласаат ребалансот на буџетот со што ќе...

ССМ: Без плата вработените во „Печатница“ која треба да ги печати...

Вработените во „Печатница Напредок принт“ и „Напредок 1“ кои преку „Просветно дело“ се ангажирани за издавање на дел од учебниците за средно образование за...

Стојановски: Ако не ни се исплати јулската плата, вработените од ЈСП...

Проблемот со редовна исплата на платите продолжува и станува болно и бенигно и за вработените во ЈСП и нивните семејства, а и за граѓаните...