Ознака: печурки

Печуркарите во кичевско задоволни од родот на лисичарката, вргањот уште го...

Континуираните врнежи од дожд во изминативе два месеци придонесоа во кичевско-бродскиот регион да се појават поголеми количества на лисичарка, додека родот на вргањот се...

Печурките се богати со витамин Д

Печурките се многу корисни бидејќи позитивно влијаат на здравјето поради нивната хранлива вредност. - Печурките се богати со витамин Д, кој е исклучително корисен. Недостигот...

Во кичевско есенската печурка е со лош квалитет и во помали...

Печуркарите од кичевско со нетрпение го очекуваа резултатот од интензивните врнежи од дожд во претходните две недели, за конечно да имаат солидна есенска реколта,...

Просечни приноси на печурката во кичевско-бродскиот регион

Годинава собирачите и откупувачите на печурки во кичево-бродскиот регион можат да бидат делумно задоволни од заработката што ја реализираа од јунската реколта. Периодот во...

Цела плата за неколку дена собирање на печурки

Последните врнежи од дожд кои во западниот дел од земјава ги имеше пред десетина дена, најмногу ги израдуваа земјоделците и собирачите на шумски плодови,...

Тридневните врнежи од дожд недоволни за побогат род на печурките

Кога на почетокот на август, во текот на три дена во земјава имаше интензивни врнежи од дожд, собирачите на шумски плодови се понадеваа дека...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари два тона од ретката печурка „Мацутаке" на претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин. - Додека претседателот Мун...

Кавадарчани постпразнично се „омрсија“ со смрчки

Берачите на смрчки во Кавадарци добиваат само по 300 денари за килограм, но ако ги однесат во Битола може да заработат уште 500 денари...