Ознака: папа франциск

Папата Франциск го осуди нападот на Коптите во Египет

Папата Франциск денеска го осуди нападот на автобусот со коптски верници во Египет, истакнувајќи дека тие се убиени само затоа што биле христијани. Папата изрази жалење...

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници

Папата Франциск расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандал со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан. Расчинети се надбискупите Франциско Хозе Кокс Хунеус од...

Папата Франциск прифати оставки на двајца бискупи од Чиле

Папата Франциск денеска ги прифати оставките на двајца бискупи од Чиле, каде исто така се истражуваат случаи на сексуално малтретирање на малолетници. Се работи за...

Папата Франциск со осуда на трговијата со луѓе

Папата Франциск денеска го повика целиот свет да се спротивстави на „срамното злосторство“ - трговијата со луѓе. За време на редовното неделно обраќање пред илјадници...

Папата ја повика меѓународната заедница да реагира за прашањето со мигрантите

Папата Франциск денеска ја повика меѓународната заедница да реагира решително и брзо за да ги спречи трагедиите на мигрантите на море. Папата изрази жалење поради...

Папата и православни партијарси одржаа молитва за христијаните на Блискиот Исток

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск и неколкумина православни патријарси денеска во италијанскиот град Бари одржаа молитва за христијаните од Блискиот Исток. - Соучесничкиот молк...

Ниту папата не го разбра хуморот на Макрон

Шегата на Емануел Макрон во текот на вчерашната посета на папата Франциск во Ватикан, не го насмеа поглаварот на Римокатоличката црква, со што смисолот...

Првата аудиенција на Макрон кај папата траеше невообичаено долго

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаше приватна средба со папата Франциск, која траеше рекордни 57 минути, а за време на ауденцијата, папата му подарил...

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Папата Франциск го воздигна во Епархија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица - Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001...

Заев: Свети Кирил и Методиј се силни темели за историските врски...

Длабоко вкоренетата традиција на меѓурелигиска толеранција, почитување на разни верски убедувања и негување на верските слободи во Република Македонија беше една од темите на...