Ознака: папа франциск

Папа Франциск: Самата војна е злосторство против човештвото

Папата Франциск денеска изјави дека војната е „злосторство против човештвото“, повторувајќи го својот повик за мир во Украина и на Блискиот Исток. - Да не...

Нашите срца вечерва се во Витлеем, истакна папата Франциск

Папата Франциск во својата божиќна миса во базиликата Свети Петар рече дека срцата на сите верници се вечерва во Витлеем, каде, како што наведе,...

Папата ги осуди „камењата на сопнување“ на патот кон мирот

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во денешната велигденска порака „До градот и светот“ ги осуди бројните „камења на сопнување“ на патот кон мирот...

Папата Франциск хоспитализиран во Рим

Папата Франциск (86) денеска е хоспитализиран во Рим, а неговите состаноци планирани за утре се откажани. Тој има респираторна инфекција и ќе мора да...

Папата Франциск доби признание од Иванов и Школата за млади лидери

Поранешниот претседател на државата од 2009 до 2019 година, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствувал на генералната аудиенција на Папата Франциск, што се одржа на...

Папата Франциск одбележува 10 години на чело на Римокатоличката црква

Папата Франциск денеска одбележува 10 години на чело на Римокатоличката црква со миса со кардинали во капелата Санта Марта во Ватикан. Роден во Аргентина, Франциск, кој има...

Папата Франциск: Подготвен сум да ја посетам Украина, но само ако...

Папата Франциск рече дека е подготвен да отпатува во Украина, која е под руска агресија, но само под услов да може да отпатува и...

Војната во Украина не е водена само од интересите на Руската...

Војната во Украина е водена од интересите на неколку „империи“, не само на Русија, рече папата Франциск во интервју објавено денеска. Франциск рече дека...

Папата Франциск повика на спречување на шверцерите со мигранти во Средоземното...

Папата Франциск ги повика денеска властите да ги спречат шверцерите со мигранти во Средоземното Море и изрази жалење за минатонеделниот бродолом со мигранти кај...

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Перу

Папата Франциск денеска за време на своето традиционално неделно обраќање до верниците на плоштадот Свети Петар во Рим повика на прекин на насилството во...