Ознака: папа франциск

Сиљановска-Давкова беше на аудиенција кај папата Франциск, средбата со Радев не...

За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балкан, како и за актуелните светски случувања денеска во Ватикан разговарале претседателката Гордана...

Папата им го честиташе Велигден на православните христијани

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска им го честиташе Велигден на православните христијани и верниците од источните цркви кои го слават според јулијанскиот...

Папа Франциск: Радувајте се и не губете надеж и покрај кризите

Папата Франциск ги повика верниците на Велигденското бдение да се радуваат и да не губат надеж и покрај приватните и светските политички кризи. Овие кризи...

Не е време Украина да се предаде, порача Столтенберг по апелот...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не се согласува со изјавите на папата Франциск дека на Украина ѝ треба „храброста на...

Папата Франциск повика на дипломатско решение на војната во Украина

Папата Франциск повика на дипломатско решение на војната во Украина што ќе резултира со праведен и траен мир, по вчерашното одбележување на втората годишнина...

Папа Франциск: Самата војна е злосторство против човештвото

Папата Франциск денеска изјави дека војната е „злосторство против човештвото“, повторувајќи го својот повик за мир во Украина и на Блискиот Исток. - Да не...

Нашите срца вечерва се во Витлеем, истакна папата Франциск

Папата Франциск во својата божиќна миса во базиликата Свети Петар рече дека срцата на сите верници се вечерва во Витлеем, каде, како што наведе,...

Папата ги осуди „камењата на сопнување“ на патот кон мирот

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во денешната велигденска порака „До градот и светот“ ги осуди бројните „камења на сопнување“ на патот кон мирот...

Папата Франциск хоспитализиран во Рим

Папата Франциск (86) денеска е хоспитализиран во Рим, а неговите состаноци планирани за утре се откажани. Тој има респираторна инфекција и ќе мора да...

Папата Франциск доби признание од Иванов и Школата за млади лидери

Поранешниот претседател на државата од 2009 до 2019 година, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствувал на генералната аудиенција на Папата Франциск, што се одржа на...