Ознака: папа франциск

Војната во Украина не е водена само од интересите на Руската...

Војната во Украина е водена од интересите на неколку „империи“, не само на Русија, рече папата Франциск во интервју објавено денеска. Франциск рече дека...

Папата Франциск повика на спречување на шверцерите со мигранти во Средоземното...

Папата Франциск ги повика денеска властите да ги спречат шверцерите со мигранти во Средоземното Море и изрази жалење за минатонеделниот бродолом со мигранти кај...

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Перу

Папата Франциск денеска за време на своето традиционално неделно обраќање до верниците на плоштадот Свети Петар во Рим повика на прекин на насилството во...

Кога на една жена и се доделува одговорна позиција во Ватикан,...

Папата Франциск денеска изјави дека жените кои тој ги назначи во Ватикан докажаа дека можат да бидат подобри администратори од мажите и дека има...

Папата Франциско упати молитви за жртвите од трагедијата во Сеул

Папата Франциско денеска ги упати своите молитви за жртвите од трагедијата за време на прославата на Ноќта на вештерките во Сеул, кога повеќе од...

Папата следната недела е престојува во посета на Казахстан

Следната недела, поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ќе отпатува во Казахстан во тридневна посета, каде што ќе учествува на меѓуверски собир со присуство...

Папа Франциск: Ќе успорам или ќе се повлечам, папата можете да...

Папата Франциск денеска изјави дека повеќе не може да патува како порано поради проблеми со коленото, додавајќи дека неговата еднонеделна посета на Канада е...

Кратки вести

Подготвил: Марјан Велевски Ватикан - Папата Франциск назначи три жени меѓу членовите на ватиканското министерство за бискупи, тоа се пречесните сестри: Италијанката Рафаела Петрини, генерална...

Папата прогласи десетмина нови светци

Папата Франциск денеска прогласи за светци десет луѓе блиски до Римокатоличката црква. Меѓу нив се холандски свештеник, антинацист убиен во концентрациониот логор Дахау и француски...

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Папата Франциск се приклучи на повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за прекин на огнот во Украина на Велигден, кој православните...