Ознака: оружен конфликт

(Не)поправливоста на пропустите од 2001 година

Нѐ стигнаа последиците зашто не го дефиниравме карактерот на оружениот судир што ѝ се случи на Македонија пред дваесетина години Мошне невообичаено е што и...

Борбата за контрола на армијата ги обнови непријателствата во Судан

Судирите меѓу суданската армија и членовите на главните паравоени сили во земјата продолжуваат, додека е неизвесно кој ги контролира претседателската палата и меѓународниот аеродром...

Израелската армија нападна цели во Газа како одговор на истрелана ракета

Ираелската армија по полноќ нападна цели во Појасот Газа како одговор на ракета истрелана неколку часа претходно од таа палестинска територија со која управува...

Украина бара гаранции, а Русија положување на оружјето за да преговараат

Украина е подготвена да преговара за неутрален статус со Русија, но бара безбедносни гаранции, изјави денеска советникот во кабинетот на претседателот на Украина, Михаил...

Жителите на Киев ја поминаа ноќта во засолништа и подруми

Руската армија го стега обрачот околу Киев, а од 4.30 часот по локално време експлозии одекнуваат во Киев. Од вчера се водат жестоки борби....

Киев потресен од експлозии

Украинскиот главен град Киев во раните утрински часови беше потресен од ракетни напади, кои украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ги оцени како...

Америка бара од талибанците да ја поштедат нејзината амбасада во борбата...

Американските преговарачи се обидуваат да добијат уверувања од талибанците оти тие нема да ја нападнат амбасадата на САД во Кабул ако екстремистичката група ја...

Азербејџан собори ерменски дрон

Азербејџан собори ерменско беспилотно летало (АВ), објави Министерството за одбрана на земјата рано утрово, пренесува „Анадолија“. Беспилотното летало било соборено во неделата вечерта додека...

„Вулканот на гневот“ се спротистави на офанзивата на Хафтар

Меѓународно признатата либиска влада на премиерот Фајез ал Сараџ ја спроведува воената операција „Вулкан на гневот“, во обид да ја запре офанзивата на Либиската...