Ознака: олимписки

Промени во штафетата за ЛОИ, ќе има помалку олимписки факли?

Уште не е јасно колку факли ќе бидат произведени, но организаторите планираат промени во традиционалната повеќемесечна штафета низ земјата-домаќин, за да ја направат поеколошка...

Нови олимписки спортови за нови стандарди

На ЗОИ 2026 олимписко деби ќе има ски-планинарењето, а на ЛОИ 2024 брејкденсот. Додавањето нови спортови на разновидната листа на олимписки настани е поттикнато...

Фернандез Очоа со петмина учесници на ЗОИ!

Бланка освои бронза во слалом на Игрите во Албервил 1992, а братот Франциско злато во слалом во Сапоро 1972 година ПОЗНАТИ ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ СЕМЕЈСТВА Постојат голем...

Стипендии за седум олимписки кандидати?

За разлика од минатиот циклус, кога ИОК ни додели одредена сума, а ние одбравме 12 кандидати, сега ИОК додели сума, но ни рече за...

Олимписки плакати во колекциjата на Музеjот на Македониjа

По завршувањето на Игрите во Токио Триесетина плакати од летните и зимските олимписки игри, почнувајќи од првите модерни олимписки игри одржани во Атина 1896 година,...

Не ги чувам своите медали

Тој им се придружи на Фелпс, Шпиц, Бјонди и на Ото, кои се единствените пливачи со барем по пет злата од едни ЛОИ КЕЈЛЕБ ДРЕСЕЛ,...

Секој град-домаќин прави уникатни олимписки медали

Медалите од Токио 2020 личат на груби камења што се исполирани и сега блескаат и ја рефлектираат темата „светлина и брилијантност“. Светлосните обрасци на...

Кои се најтешките олимписки спортови?

Во 2016 година, „Бличер рипорт“ направи листа за најтешки спортови на светот, заснована врз шест параметри: сила, издржливост, брзина, агилност, вештина и физичка сила Според...

Палтриниери плива кон историски олимписки резултат

Ниту еден спортист досега не освоил златни олимписки медали во трки во базен и на отворена вода на едни ЛОИ, а тој во Токио...

Време е за нов олимписки медал!

По најновиот успех на таеквондистот Дејан Георгиевски треба да биде јасно дека само со тимска работа, почитување, скромност, спортско однесување, дисциплина, голема борбеност, труд,...