Ознака: Оксфорд

Петнаесет фудбалски изрази влегоа во речникот на Оксфорд

Меѓу фразите се: свртувањето на Кројф, лажна деветка, гегенпресинг, паненка, рабона, тики-така, тотален фудбал, изјави на Мурињо и на Фергусон итн. Фрази измислени од поранешниот...

„Оксфорд“: Вакцините штитат од бразилскиот вид, проблем е јужноафриканскиот

Според новата студија на британскиот Универзитет „Оксфорд“, постојните вакцини штитат од бразилскиот вид коронавирус, а мутацијата што првпат беше откриена во Јужна Африка е...

„Оксфорд“: Вакцината на „Астра зенека“ е безбедна

Вакцината против Ковид-19 изработена од шведско-британската фармацевтска групација „Астра зенка“ заедно со Универзитетот „Оксфорд“ е безбедна, соопшти групата за вакцини во „Оксфорд“ откако повеќе...

Хакирана лабораторија за истражување на ковид-19 во Оксфорд

Сајбер-група ја хакирала биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, која го истражува ковид-19, објави британски „Телеграф“. Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за...

„Оксфорд“ очекува податоци за ефикасност на вакцината против британскиот вид

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот вид коронавирус ќе бидат готови до следната недела, изјави претставник...

Британски пензионер на дијализа прв ја прими оксфордската вакцина

Велика Британија започна да ги вакцинира граѓаните со вакцината „ковидшилд“ произведена од „Астра зенека“ и универзитетот Оксфорд, а првата доза ја прими Брајан Пинкер...

Британија прва почнува имунизација со оксфордската вакцина

Велика Британија е првата земја во светот што денес започна со имунизација со вакцината на фармацевтската компанија „Астра зенека“ и универзитетот „Оксфорд“. Вкупно 530.000 дози...

Оксфордската вакцина против коронавирус има 70-процентна ефикасност

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува Би-би-си. Би-би-си пишува дека тоа...

Научник од Оксфорд: Вакцината е подготвена, создава имунолошки одговор

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека вакцината против корона не...

Оксфорд го стопира тестирањето на вакцината против ковид-19

Последната фаза од клиничкото испитување на вакцината против ковид-19 која ја развива Универзитетот Оксфорд е прекината откако кај еден испитаник била забележана неповолна реакција. Вакцината,...