Ознака: Оксфорд

Вакцината од Оксфорд покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде...

Потенцијалната вакцина од универзитетот Оксфорд против коронавирусот може да се појави до крајот на годината, но не е сигурно дека тоа ќе се случи,...

Вакцината на Оксфорд меѓу водечките во трката за заштита од коронавирусот

Вакцината, која се развива на универзитетот Оксфорд, е една од водечките кандидати во глобалната трка за заштита од коронавирус, пренесува Си-ен-ен. Истражувачите од Оксфорд веруваат...

Како беше создадена најголемата надеж за добивање вакцина против ковид-19?

Од Оксфорд до италијанска лабораторија Како што пандемијата почна да го опфаќа светот, кутија од универзитетот Оксфорд пристигна во лабораторија јужно од Рим. Таа содржеше...

Малала Јусафзаи дипломираше на Оксфорд

Во 2012 година талибанците се обидоа да ја убијат кога се враќала од училиште во Пакистан. Малала Јусафзаи – светски симбол на борбата за...

Научниците од Оксфорд кои работат на вакцина наидоа на препрека

Тимот на научници од Оксфорд кој развива вакцина против коронавирус наиде на пречка кон својата цел. Тие веруваат дека заради падот на инфективноста на...

Грета се сретна со Малала Јусафзаи

Шведската активистка за климатски промени Грета Тунберг и добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи се сретнаа вчера на Универзитетот Оксфорд во Велика...

Оксфорд против Кембриџ по 165-ти пат

Регатата е еден од најстарите спортски настани во светот, кој првпат бил организиран во 1829 година. Над 250.000 луѓе ја следат регатата од бреговите...

Блокиран центарот на Оксфорд, пресметка со напаѓач

Во центарот на Оксфорд, Англија, денеска дошло до престрелка меѓу полицијата и вооружен напаѓач, откако едно лице беше рането. Вооруженото лице пукало кон полицијата, која...

Професори од Оксфорд на ЕСРА

На универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА-Скопје се одржаа две предавања од истакнати професори од универзитетот „Оксфорд“ во Англија. Во големата аула, професорката Ана Јирвуд одржа...