Ознака: нуклеарна закана

Испораката на авионите Ф-16 во Украина ќе ја сметаме како нуклеарна...

Доколку во Киев се појават ловци Ф-16 кои можат да носат нуклеарно оружје, Русија тоа ќе го смета за закана во нуклеарната сфера, изјави...

Кина предупредува дека Америка е најголемата нуклеарна закана во светот

САД ја претставуваат најголемата нуклеарна закана во светот и мора да ја преиспитаат својата безбедносна политика, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни...

Светот го повикува Путин да не прибегнува кон нуклеарни закани, вели...

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, денеска изјави дека светската заедница повеќе пати го повикуваше рускиот претседател Владимир Путин да не прибегнува кон нуклеарни...

Гутереш предупредува на нуклеарна закана и стравува дека војната во Украина...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази страв дека војната во Украина ќе се прошири, во забелешките до Генералното собрание на ОН во Њујорк, во време...

Северна Кореја: Целта на тестовите е да се надмине нуклеарната закана...

Северна Кореја денеска соопшти дека успешно извршила уште еден тест на локација за лансирање сателити, како дел од акциите насочени кон „спречување и надминување...

Нова нуклеарна закана за европската безбедност

Договорот помеѓу САД и СССР (и неговиот наследник Русија) наметнува ограничувања на деструктивната нуклеарна моќ што Москва може да ја насочи кон европските членки...

Путин: Се случува тенденција на потценување на нуклеарната опасност

Рускиот претседател Владимир Путин денеска рече оти во светот постои сѐ посилна тенденција на потценување на нуклеарната закана. Говорејќи на годишната конференција за медиуми, Путин...