Ознака: Најдобри

Меклафлин-Леврон и Дуплантис најдобри атлетичари за 2022 година

Светските шампиони и светски рекордери Сидни Меклафлин-Леврон и Мондо Дуплантис се прогласени за најдобри атлетичари за 2022 година, објави Светската атлетика (СА). Меклафлин-Леврон и...

Пет најдобри филмови подолги од три часа

Повеќето филмови траат од час и половина до два часа, и тоа со многу добра причина. Тоа е доволно време за една филмска приказна,...

ФИФА ги објави номинираните за најдобрите во 2021

ФИФА ги откри номинираните за наградите Бест 2021 за најдобрите во годината која изминува, а победникот ќе биде откриен на онлајн церемонија на 17...

Македонските кајакари најдобри во европските купови

Македонските репрезентативци, членови на кајак-кану клубот „Арка-Борец“ од Велес, успешно ги завршија настапите на Европските купови (ЕК) во спуст годинава. Александар Златаров го освои...

Петте најдобри научнофантастични филмови за 2020 г.

Некои филмски остварувања поминаа полошо во годината на пандемијата од другите, особено оние што се потпираа на големи заработувачки на благајните. Сепак, имаше многу...

Најдобрите изложби за 2020 година – од „Алиса во земјата на...

Од огромни експонати и современи уметници до реинтерпретирани класици преку дизајн, ова е список на најдобрите изложби за годинава Најдобрите изложби планирани за 2020 година...

Најдобрите тајни служби во светот

Некои служби се подобри од другите, а за тоа е пресуден начинот на кој се справуваат со проблемите Тајните служби или службите за разузнавање на...

Најдобрите полициски сили во светот

Минуваат низ долготраен екстремен тренинг, а бројката на оние што остануваат се преполовува како што изминува тренингот Секоја држава ги тренира своите специјални полициски сили...

Здрава храна – Мешунките најдобри за здравјето

Мешунките се јадат насекаде низ светот. Полни се со растителни влакна и со витамините од групата Б. Тие се одлична замена за месото и...

Најдобрите филмови од неанглиско говорно подрачје на 21 век

Изборот на „Нова Македонија“ за најдобри филмови од неанглиско говорно подрачје на 21 век, во најголем дел се поклопува со листите што беа објавени...