Ознака: Настани

Новитети за 75-та сезона во Ф1 – од измени во форматот...

Шампионатот во Формула 1 за годинава почнува в сабота, со трката во Бахреин, предвидени се вкупно рекордни 24 трки сезонава, одново ќе има и...

Преглед на настани во 2024 година

Изборот на настаните најавени за 2024 година вклучуваат избори во САД, Тајван, Индија, Мексико, Јужна Африка, Индонезија и во Европската Унија. На Доналд Трамп...

„Скопско лето“ со над 30 културни настани

Музички настапи, изложби, театарски претстави и танцови перформанси ќе понуди 44-то издание на фестивалот „Скопско лето“, кој секоја година традиционално се одржува од 21...

Првпат кај нас фестивал на најдобрите настани

За првпат во Македонија ќе се организира фестивал на најдобрите настани за годината што изминала. Фестивалот БЕАМ (Best of event awards Macedonia) е по...

Гледањето „преку нишан“ се трансформира во гледање „очи в очи“

Потребата за национална и политичка обединетост најсериозно се наметнува за Македонија, очигледно и во агендите на нашите највисоки политичко- партиски лидери. Веројатно, за да...

Европски куп и тренинг-камп за јуниори в година во Скопје

Двата настана, освен што се потврда за соработката со Европската џудо-унија, верувам дека ќе бидат мотив и за македонските џудисти и за џудо-клубовите уште...

Ученици од цела Македонија се обучуваа за уредување статии на „Википедија...

Од 6 до 8 мај се одржа „Вики-камп - Маврово 2022“ Здружението „ГЛАМ Македонија“, кое работи на организирање настани поврзани со слободната енциклопедија „Википедија“, во...

Делирадев: Народна Република Македонија (НРМ) е втората решителна и понапредна фаза...

Според Делирадев, борбата за „ослободување на македонскиот народ од политичкото, економското и духовното ропство, беше револуционерна борба и против апсолутистичката и полуфеудална Турција и...

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање и одржување семинари, обуки,...