Ознака: надворешна

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

(петти дел – заклучок) Како до алтернативна македонска надворешна политика? Иако замислив уште барем три продолженија на овој серијал, сепак, добив забелешки од неколку легенди...

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

Потребна е итна демократизација на мултилатералната дипломатија на македонското МНР, преобразба на Директоратот за мултилатерала во нервен центар на новата глобална македонска дипломатија, како...

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

(трет дел – регрутација и напредување во кариерата) Зошто некои дипломатии важат за врвни, други за просечни, а трети за недоволно способни да ги бранат...

Можна ли е алтернативна македонска надворешна политика?

(прв дел – Европска интеграција и непосредно соседство) Како би изгледала една алтернативна македонска надворешна политика? Државноста е голема привилегија и уште поголема обврска. Од...

Катар го претвори своето богатство во моќна надворешна политика

Многу години Катар водеше „мека“ надворешна политика што му помогна да стекне меѓународни пријатели и да им влијае на моќните. Таа вклучува трошење милијарди...

Маките на реалистите во американската надворешна политика

Идеите нема да имаат никакво значење ако ја нема Америка да ги зачува, пишува Сумантра Мајтра за „Нешенел интерест“ Актуелните случувања ги разнишаа темелите на...

Како Турција ја милитализира својата надворешна политика

Западните познавачи на состојбите предупредуваат дека зголеменото користење на воената моќ во остварувањето на своите цели ја втурнува Анкара во конфликти што се на...

Брегзит е лоша вест за американската надворешна одбранбена политика

Британската долгорочна одбранбена стратегија исто така мора да се справи и со сомнежите за иднината на НАТО, кои беа разгорени од очигледниот скептицизам на...

Каква надворешна политика може да се очекува од ЕУ?

Номинацијата на Урсула фон дер Лејен за претседателка на новиот состав на Европската комисија и на Шпанецот Жозеп Борел за нов шеф на европската...