Ознака: МОН

МОН: Почна печатењето на одобрените учебници од прво до седмо одделение

Започна печатењето на сите учебници од прво до седмо одделение во основно образование кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници и ќе...

МОН: Наставата ќе се надомести во работни денови наместо во саботи

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласањето за изборите, 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември...

МОН ги известило училиштата дека неработните денови поради изборите треба да...

Министерството за образование и наука со допис ги известило училиштата дека двете среди (24 април и 8 мај) кога нема да работат поради одржување...

Активно работиме на изнаоѓање решение за ФИНКИ, велат од МОН и...

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска изјави дека добил негативно мислење бараките во кои се сместени вработени на Бирото за развој на...

Ако постои волја во Собранието за колективен договор, ние ќе учествуваме...

Министерството за образование и наука (МОН) денеска во врска со протестот на петте јавни универзитети, кои бараат потпишување на колективен договор, за МИА потврди...

Николовски: УСС ќе иницира календар на активности на кои МОН ќе...

Претседателот на УСС на УКИМ  Александар Николовски изјави дека се револтирани поради неисплаќањето стипендии и други субвенции за студентите. - Покажуваме црвен картон кон вработените...

Сакаме промени, сакаме одговорност, протест на студентите пред МОН

Пред Министерството за образование и наука попладнево почна најавениот протест на студентите кои на ваков начин одлучија да изразат незадоволство од ефикасноста на МОН...

МОН: Учениците и студентите денеска ги добија средствата за стипендии

Министерството за образование и наука информира дека сите ученички и студентски стипендии на постојните корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година се исплатени заклучно...

Шаќири ги извести студентите дека ги имаат стипендиите на нивните сметки,...

Во пресрет на најавениот студентски протест денеска пред МОН, министерот за образиование и наука Јетон Шаќири на Фејсбук објави дека сите студенти кои ги...

Студентите пред МОН ќе побараат исплата на стипендии, ваучери за превоз,...

Студентите денеска ќе протестираат пред Министерството за образование и наука поради, како што велат, неправдите врз нив и против неефикасното работење на ресорното министерство. Преку...