Ознака: мечки

Најдобар начин за решавање на оваа состојба е превенцијата

Биологот Јорданчо Милошевски ја анализира актуелната ситуација со мечките и дава конкретни препораки Во изминатиов период се забележува зголемен број случаи кога мечки од планинските...

„Шари беар“: Решението сепак е во човекот, со корекција на...

Како мечките да си останат во својот природен дом Прошетка на мечка низ дворовите и по улиците на планинските села деновиве повторно стана вообичаена појава....

ВИДЕО: Мечка и две мечиња за малку ќе настрадаа кај Маврови...

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка со две мечиња за кои вели дека за малку ќе настрадале...

Општина Маврово и Ростуше бара прогласување кризна состојба по зголеменото присуство...

Во Националниот парк Маврово, но и на други подрачја на државата е забележано зголемено присуство на кафеава мечка, соопшти денеска директорот на Центарот за...

Мечките станаа редовни посетители на селата

Зошто зачести појавата на влегување на диви животни во урбаните средини Според експертите со кои разговаравме, дивите животни се спуштаат во планинските села, руралните места...

Галичаните се жалат дека мечки им влегуваат во селото, бараат надлежните...

Расте бројот на мечки во Галичник, а животните влегуваат во селото. Месната заедица Галичник објави дека во повеќе наврати во изминатите години официјално се обратиле...

Како изгледа животот во „престолнината“ на поларните мечки

Нема патишта што водат до малиот канадски град Черчил, но тоа не ги спречува илјадниците туристи да одат да го посетат секоја есен. Тоа...

Поларните мечки може да исчезнат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки може да исчезнат до крајот на 21 век, велат експертите и повикуваат на итно дејствување кога станува збор за...

Спроведено истражување за најчестите причини за блиски средби со мечките

Најчести сценарија се одбранбен напад на женката со младенчињата (47 отсто), ненадејна средба (20 отсто), присуство на ловџиски кучиња (17 отсто), кога мечката е ранета...

Скопје и Приштина го одиграа првиот рагби меч во Македонија

Диви свињи Скопје и Мечки Приштина го одиграа првиот рагби натпревар во Македонија, во саботата во Скопје. По 80 минути игра, крајниот резултат беше 22-12 во полза...