Ознака: месо

Засилени инспекции на продажните места за месо и јајца

Засилен мониторинг на продажните места за месо и јајца врши Агенцијата за храна и ветеринарство пред велигденските празници. Ова денеска го потврдил директорот Николче...

Извезени над 1,5 милиони килограми јагнешко месо, откупната цена постојано расте

Од земјава досега се вкупно извезени 136 423 јагниња или 1.560.254 килограми јагнешко месо, велат за МИА од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Според...

Месо има доволно и нема да поскапи, договорени нови мерки за...

Месо има во доволни количини и засега нема да има промена на цената, соопштија производителите по денешната средба со министерот за земјоделство, шумарство и...

Трговци ги повлекувале залихите, за да ги вратат со нови цени,...

Министерот за економија Крешник Бектеши информира дека причината за празнењето на некои маркети викендов, било повлекувањето на производите од страна на самите трговци. -Немало паника...

Во менијата задолжително ќе стои потеклото на зготвеното месо

Новиот закон што ќе стапи во сила на 1 март се однесува на пилешкото, свинското, јагнешкото и овчото месо, пишува Еди Вакс за „Политико“ Рестораните...

Паметен избор на месо и сувомесни производи: Кога свежото е навистина...

Проф.Пејковски ни подготви практични совети за тоа како да избереме свежи и квалитетни месо и сувомесни производи Свинско, говедско, пилешко или риба... Ретко кога празнична...

Финците повеќе нема да служат месо на приеми

Во Хелсинки, главниот град на Финска, веќе нема да се служат јадења од месо на семинарите, приемите и на други јавни настани, за да...

Хакери ја нападнаа најголемата компанија за преработка на месо во светот

Најголемата светска компанија за преработка на месо, ЈБС, беше цел на софистициран кибернапад, поради што нејзините погони во Австралија, Канада и САД беа привремено...

Консумирање сурово месо зашто дејствува како опијат?!

Ризиците по здравјето, реално, се многу високи. Настрана токсоинфекциите со спомнатите бактерии. Тука уште поголема опасност постои од мувлите. Труењето со нив може да...

Празнична трпеза со месо од епрувета

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, кога во принцип трпезите на семејствата се полни со изобилство од храна, во Европа и во светот...