Ознака: месо

Руските научници препорачуваат повеќе месо и помалку алкохол за оние што...

Руските научници им препорачаа на сите што примаат вакцина против ковид-19 да консумираат храна богата со протеини, бидејќи нивниот недостиг, како и стресот, можат...

Дете почина, а над 800 луѓе завршија во болница по специјална...

Петгодишно дете починало, а повеќе од 800 луѓе биле пренесени во болница, поради труење со храна во Јордан. Тие јаделе расипано месо во ресторан на...

Зошто фабриките за месо се жаришта на ковид-19?

Една од причините за рапидното ширење на коронавирусот во фабриките меѓу работниците, особено во оние за преработка на месо и месни производи, според Би-би-си,...

Свежо јагнешко месо извезено во Јордан

Свежо разладено македонско јагнешко месо првпат по 23 години, со авионски карго-транспорт, е извезено во Јордан. Станува збор за извоз на 2.000 јагниња, откупени...

Турбуленции на глобалниот пазар на месо

Глобалниот пазар на месо постојано се менува, индустријата останува без работници, а клиентите ги менуваат навиките, додека меѓународната трговија станува сѐ потешка Месната индустрија низ...

Здрава храна – Леблебијата е одлична замена за месо

Леблебијата е одличен извор на растителни влакна и протеини. Многу научни истражувања покажуваат дека леблебијата помага во намалување на телесната тежина, намалување на ризик-факторите...

Шест намирници кои нутриционистите никогаш не би ги консумирале

Нутриционисти со помош на експерти од разни научни подрачја решиле да ги обелоденат намирниците кои се преполни со токсини и хемикалии. Видни ендоктринолози, агрономи,...

Мажите повеќе сакаат месо, а жените тестенини

Од месо повеќето жени избираат пилешко, компирите се нивното второ омилено јадење, а зеленчукот е во секој случај неизбежен. Според неодамнешното истражување за навиките...

Месото поскапува пред секој празник

Наближуваат новогодишните и божиќните празници, а, како по обичај, домашните трговци пред секој поголем празник ги покачуваат цените на месото, кои оваа година отидоа...

Република Српска забрани увоз на над еден тон месо, меѓу кое...

Во изминатиот месец Инспекторатот за храна во Република Српска (РС) забранил увоз на три пратки на производи од месо во количина од над еден...