Ознака: месо

Поделено курбанско месо за 2,3 милиони сиромашни луѓе

Одбележувајќи го муслиманскиот празник Курбан Бајрам, турската Фондација за хуманитарна помош (ИХХ) сподели курбанско месо за околу 2,3 милиони сиромашни луѓе во 103 земји...

Над 20 тони бразилско месо со салмонела блокирано во Албанија

Албанската Национална агенција за храна во пристанишниот град Драч, блокираше 27 тони пилешко месо. Од месото, кое е потекло од Бразил, веднаш по пристигнувањето земени...

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“...

АХВ: Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во маркети низ Македонија открила мелено месо за ќебапи и плескавици со пилешко кое било декларирано како свинско,...

Воведена забрана за увоз на овци, кози и нивно млеко и...

Со цел спречување на внесување, навремено забележување и пријавување на болеста „чума“ кај овци и кози која од 22 јуни годинава е потврдена и во...