Ознака: маринци

Тројца американски маринци загинаа при пад на воен авион во Австралија

Тројца американски маринци загинаа кога воен авион „Osprey V-22“ се урна на изолиран остров во северна Австралија, соопшти локалната полиција. - Во авионот имало вкупно...

Американските маринци го претставија новото амфибиско борбено возило

Новото амфибиско борбено возило (АКВ) на маринскиот корпус на САД беше официјално ставено во функција и се чека да биде распоредено од амфибиските воени...

Бројот на самоубиства кај маринците највисок во последните десет години

Бројот на самоубиства во Корпусот на морската пешадија на САД (маринци) во активна служба минатата година се зголемил на највисоко ниво во последните десет...

САД со зголемен број на маринци во Норвешка

САД повеќе од двојно ќе го зголемат бројот на маринци стационирани во Норвешка, во согласност со планови што првично беа објавени во јуни, објави...

Расте бројот на сексуални напади во американската војска

Американските власти соопштија дека бројот на пријавени сексуални напади во сите родови на војската е зголемен за 10 отсто во 2017 година. На вкупното зголемување...

Јапонија ги активираше маринците за да ја засили одбраната од Кина

Јапонија ја активираше првата единица маринци од Втората светска војна која е обучена да се спротистави на инвазија на јапонски острови долж Источното Кинеско...

Се урна американски воен хеликоптер, загинаа четворица маринци

Четири члена на американската морнарица загинаа во пад на воен хеликоптер во Калифорнија, за време на рутинска вежба северно од градот Пластер Сити. Морнарицата потврди...