Ознака: манастир

Борис Маскрчки го наслика манастирот на Тоше во Крушево: „Ова е...

Ексклузивно за „Нова Македонија“ уметникот Борис Маскрчки, ни раскажа како се случило токму тој со своите фрески да го оживее ова светилиште, за начинот...

Монашкиот хор на Бигорскиот манастир го негува визнатиското пеење

Верни продолжувачи на традицијата Верниците и посетителите што присуствуваат на божествените литургии во црквата „Св. Јован Крстител“ и на културните манифестации што се одржуваат во...

Четири години по смртта, тело на игуменија во Мисури пронајдено без...

Стотици Американци патуваат во манастир во Мисури за да го видат телото на калуѓерката кое нема знаци на распаѓање четири години по нејзината смрт,...

Обновените стари бигорски камбани поставени во манастирот во Рајчица

Во овој празничен период на пасхално ликување, во Бигорскиот метох, манастирот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, во село Рајчица се случи уште една убава...

„Оптина Пустин“ – најважниот духовен центар на Руската православна црква

Манастирот можел да се пофали со богата библиотека, собрана со помош на браќата Киревски, и двајцата закопани во манастирските ѕидишта. Филозофот Константин Леонтјев живеел...

Руското МНР го осуди Киев за „безбожен и дивјачки“ напад на...

Руското Министерство за надворешни работи денеска ја критикуваше Украина поради, како што соопшти, „безбожниот, дивјачки и неморален“ напад врз манастирот на православната црква во...

Манастирот„ Пресвета Богородица Пречиста“ утре ќе одбележи 10 години од прогласувањето...

Утре манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ крај Кичево, ќе го одбележи големиот верски празник Илинден а воедно ќе ја одбелеи и 10-годишнината од прогласување за...

Обемно истражување на питорескна сторија на Топличкиот манастир

Студијата „Црквата ‘Свети Никола’ во Топличкиот манастир“ ќе претставува пример за сите други современи научни трудови од областа на византиските студии Книгата „Црквата ‘Свети Никола’...

„Божиќна серенада“ – традиционален подарок од Бигорскиот манастир

Видеозаписот за ,,Божиќна серенада“, како шести по ред традиционален божиќен подарок од Бигорскиот манастир и Бадникови поворки, беше премиерно прикажан на големиот христијански празник...

„Вообичаените чуда“ на Свети Наум

Наследството за Наум Охридски меѓу сведоштвата и преданијата Легендите и преданијата за Св. Наум, сепак не се плод на некоја проста игра и измислица, туку...