Ознака: манастир

Кампот по веронаука годинава во „Света Пречиста Кичевска“

Првпат годинава во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ се одржува летниот камп по веронаука, на кој учествуваат 20 млади на возраст од 10 до 15...

Најстариот манастир во Скопје оживува со монаси

Засега е обновен само еден конак и во него се сместени еден монах и четворица искушеници. Целта е негова целосна обнова и воспоставување машки...

Манастирот „Острог“ станува сопственост на државата?

Црна Гора Владата на Црна Гора предложи закон според кој сите верски објекти што биле имот на државата пред 1918 г., а кои подоцна не...

Три нови монахињи во манастирот во Рајчица

Во манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во дебарското село Рајчица, вчеравечер и денеска со богослужби и со замонашување на три искушенички беше одбележана манастирската слава....

Манастирот „Св. Ѓорѓија Победоносец“ го одбележува својот патрон „Ѓурѓовден“

Манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“, попознат меѓу народот како Кнежински манастир, денес го одбележува својот патрон „Ѓурѓовден“. По тој повод манастирот ќе го посетат голем...

Изгубени пастирски пораки

И во целата оваа шегобијна ситуација можеби најмногу беше извулгаризиран статусот на монасите, како луѓе што по своја слободна волја пристапиле во манастирите и...

Иселените Срби од Ѓаковица се откажаа од посетата на манастирот на...

Иселените Срби од Ѓаковица кои денеска најавија дека ќе го чествуваат празникот Успение на Пресвета Богородица во тамошниот манастир, се откажаа од намерата по...

Иконата на Пресвета Богородица „Почаевска“ блесна во манастирот „Света Пречиста- Кичевска“

Со свечена литија во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ беше пречекана иконата на Пресвета Богородица „Почаевска“, копиja на чудотворната икона од Почаевскиот манастир во Украина....

Седумвековен даб го чува манастирот „Свети Илија“ во Прељубје

Ако дојдеш во Прељубје, а не го видиш стариот даб и не починеш под неговата ладовина, значи не си видел ништо, велат жителите на...

Одбележување на годишнината од прогласувањето за светци на тројцата монаси во...

На утрешниот верски празник Илинден, во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ кај Кичево, ќе биде одбележана годишнината од прогласувањето за светци на Пречистанските преподобни маченици...