Ознака: манастир

Заврши четвртата смена од летниот камп по веронаука во Рајчица

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во селото Рајчица, кај Дебар, заврши четвртата смена од годинашниот летен камп по веронаука. - Гости во монашката обител на...

Даут Харадинај: Патот за Плав ќе се изгради, манастирот да не...

Пратеникот на владејачката Алијанса за иднината на Косово, Даут Харадинај изјави дека патот од Дечани до Плав во Црна Гора ќе се изгради, без...

Одбележан патронот на манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Кнежино

Манастирот „Свети Ѓорѓиј Победоносец“ во село Кнежино, денес го одбележа својот патрон, кај народот познат како„ Ѓурѓовден“. Во манастирската црква беше отслужена Света Божествена Литургија...

Одбележан патронот на манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ во Рајчица

Во присуство на голем број верници од повеќе градови од државава, некогашни жители на селото и нивни потомци, денеска беше одбележан празникот Свети Великомаченик...

Манастирот „Св. великомаченик Георгиј“ под Дервен зрачи со духовност

Според преданието, на местото каде што е изграден манастирот порано имало црквичка, направена од штици, со една икона. Најпрво била урната, оти се мислело...