Ознака: лице

Топлата вода не е најдобра опција за лицето

Нега и убавина Како влијае топлата вода на кожата: разбирливо, многумина од нас претпочитаат да го мијат лицето со топла вода. Сепак, топлата вода, за...

Кривична пријава за предизвикување општа опасност против лицето што пукаше на...

СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка за кривично дело „предизвикување општа опасност“, предвидено и казниво по член...

Софија го покажа вистинското лице

Она што, сепак, најмногу загрижува е бесрамниот обид на бугарскиот политички и државен врв, среде Македонија, која е прогресивна и историски докажано антифашистичка држава,...

Војната нема женско лице

Оваа колумна нема цел да биде феминистичка (повеќе е посвета на женската траума во војните) затоа што феминизмот повеќе не е во мода, барем...

Јапонски бренд измисли очила што го покриваат целото лице

Јапонскиот бренд ЗГХУБД пушти во продажба необични очила што го штитат целото лице од ултравиолетово зрачење. Тие претставија висококвалитетен поларизиран штит за лице, изработен...

Валканото лице на политиката

Еднаш имам напишано дека Македонија е добра земја, ама лоша држава. И жилава и отпорна на балканските воени и политички бури. Била во состав...

А што со новото лице на политиката?!

Но мора да се биде реален и да се каже оти дури и да заживее некаков граѓански активизам, под што, јасно, не се подразбираат...

Делумно вратен видот на целосно слепо лице

Видот на целосно слепо лице беше делумно вратен со употреба на протеини чувствителни на светлина што се наоѓаат во алгите. Пациентот бил третиран со...

Едно починато лице а повеќе повредени во сообраќајка меѓу неколку возила

Едно лице е починато во сообраќајна незгода во која учествувале неколку возила во скопско, информираат од министерството за внатрешни работи. Синоќа околу 21,00 часот било...

Академикот Коцарев – инаквото лице во политиката

Академикот Љупчо Коцарев, 56-годишен скопјанец со охридски корени, професор на Електротехничкиот факултет и на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство при Универзитетот „Кирил...