Ознака: Либан

Ирак, Јордан и Либан објавија дека повторно го отвораат својот воздушен...

Ирак, Либан и Јордан соопштија дека повторно го отвораат својот воздушен простор, кој од синоќа беше затворен поради иранскиот напад врз Израел. Трите земји доцна...

Израел започна воздушни напади во источен Либан откако Хезболах собори израелско...

Израел рано денеска почна со воздушни напади во долината Бека во источен Либан, соопштија двајца либански официјални лица, пренесоа британските медиуми. Ова се случи...

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден и претставниците на американските разузнавачки служби се загрижени дека Израел планира копнена инвазија на Либан која би можела...

Прерано е за примирје со Израел, вели висок функционер на Хамас...

Висок функционер на палестинското движење Хамас во Либан синоќа изјави дека неговото движење е отворено за какви било разговори за да се стави крај...

Израелските трупи наскоро ќе тргнат во акција на границата со Либан,...

Израелските трупи „многу брзо ќе тргнат во акција“ во близина на северната граница на земјата со Либан, изјави денеска министерот за одбрана Јоав Галант. Тој...

Израел мора да биде подготвен за офанзива против Либан, порача Халеви

Израелската армија се повеќе е подготвена решително да ја прошири својата борба против шиитската милиција Хезболах во Либан. - Одобривме различни планови за иднината и...

Израелската армија нападна цели на Хезболах во Либан

Израелската армија соопшти дека извршила воздушни напади во Либан насочени кон шиитското движење Хезболах, сојузник на Хамас. - Борбени авиони ја нападнаа инфраструктурата на терористичката...

Мировник на ОН повреден во минофрлачки напад на границата со Либан

Мировник на ОН стациониран во Либан е повреден од минофрлачки оган, соопштија денеска привремените сили на Обединетите нации во јужен Либан (УНИФИЛ), јави ДПА. Инцидентот...

МНР: Македонските државјани да се воздржат од непотребни патувања во Либан

Министерството за надворешни работи (МНР) ги повикува сите државјани на Македонија да се воздржат од непотребни патувања во Либан поради сложената безбедносна состојба во...

Израелската армија изврши артилериски напад врз Либан

Израелската армија соопшти дека кон нејзините војници бил отворен оган на либанската граница и како одговор на тоа возвратиле со артилериски напад во областа...