Ознака: легализација

Со новиот закон за управување со Охридскиот Регион ќе нема легализација...

Министерката за култура и претседателка на Националната комисија за УНЕСКО, Бисера Костадиновска–Стојчевска, во однос на тековните активности поврзани со остварување на препораките на УНЕСКО,...

Куба ги легализираше истополовите бракови

Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот изборен...

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа потребните 500.000 потписи за...

Ќе се легализираат сите дивоградби, и оние во заштитени подрачја

Македонското Собрание на денешната седница по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Законот кој беше поддржан и...

Шпанија ја легализираше евтаназијата

Шпанските пратеници ја легализираа евтаназијата, односно потпомогнато самоубиство за луѓето со неизлечливи или исцрпувачки болести кои сакаат да стават крај на својот живот. Ова ја...

Србија направи чекор кон легализација на истополовите бракови

Првиот чекор кон легализирање на браковите на членови на ЛГБТ-заедницата во Србија го направи вчера Министерството за човекови и малцински права објавувајќи ги почетните...

Над 450 решенија за легализација ги очекуваат сопствениците во Битола

Додека порано граѓаните на секој начин брзаа да си ги земат решенијата за легализација на нивните диво изградени објекти и доста нервозно реагираа на...

Ги одржа ли Канада ветувањата по легализацијата на канабисот?

Рекреативната употреба на канабис беше легализирана во Канада пред две години, а кого владата на премиерот Џастин Трудо го истакна предлогот за легализација, прашањата...

Заев: Легализацијата на марихуаната не е привилегија само за богатите

Премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратенички прашања рече дека легализацијата на марихуаната нема да значи привилегија само за богатите. - Нашиот став во...

Легализација на марихуаната, да или не!

Деновиве на електронските и пишаните медиуми се коментира - дебатира дали во Македонија треба да се легализира марихуаната и јавно да се користи во...