Ознака: КОНМЕБОЛ

УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе го организираат првиот „Клупски предизвик“

ФУДБАЛ На 19 јули ќе се одигра првиот меч од новата соработка на двете континентални конфедерации, помеѓу победникот на Лига Европа, Севилја од Шпанија, и...

УЕФА ги повика судиите да го штитат угледот на фудбалот

УЕФА побара од делителите на правдата да ги санкционираат прекумерните реакции на играчите при ситни прекршоци, како и обидите на играчите да извршат притисок...

Следува интерконтинентална Лига на нациите?

УЕФА работи на голем број проекти со КОНМЕБОЛ, вклучувајќи и заедничка Лига на нациите, но ништо не е финализирано и уште не се донесени...

Протестите во Чиле го селат финалето на Копа Либертадорес во Европа

Една година подоцна фудбалот во Јужна Америка повторно се соочува со истото прашање, каде ќе се игра финалниот меч во Копа Либертадорес? Минатата година, од...

Од „суперкласико“ до срам за аргентинскиот фудбал

Реванш-мечот Ривер - Бока што требаше да се одигра во саботата одложен е на неодредено време, а како можни сценарија се натпреварот да се...