Ознака: конгрес

Конгресот на СДСМ одложен, ќе продолжи откако општинските организации ќе се...

Денешниот 29. Конгрес на СДСМ е прекинат откако раководствата на општинските организации побарале дополнително време за подготовка на извештаите за парламентарните и претседателските избори....

Прв меѓународен Имплантолошки конгрес во Скопје

ОД 18 ДО 20 АПРИЛ Меѓународно акредитиран конгрес, со светски познати имиња од областа на денталната имплантологија, ќе се одржи во Скопје, во хотелот „Хилтон“,...

Олена Зеленска и Јулија Навална ја одбиле поканата да присуствуваат на...

Вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Јулија Навална, и првата дама на Украина Олена Зеленска, ги одбиле поканите за претстојното обраќање на претседателот...

СДСМ вечерва на конгрес ја официјализира кандидатурата на Стево Пендаровски за...

СДСМ вечерва на конгрес ја официјализира кандидатурата на Стево Пендаровски за втор претседателски мандат. На граѓаните не им треба претседател кој ќе кочи државата туку...

Ковачевски: Пендаровски покажа што значи да се биде претседател, во неговиот...

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од делегатите на 27. Конгрес вечерва побара поддршка за кандидатурата за втор претседателски мандат на Стево Пендаровски. Ковачевски порача дека...

Бела куќа: Украинското повлекување од Авдијивка е доказ за неактивноста на...

Повлекувањето на украинската армија од градот Авдијивка, на истокот на земјата, е „доказ за неактивноста“ на американскиот Конгрес кој ја блокира дополнителната воена помош...

Таравари: Ова е легитимниот конгрес на АА, би го посакал Ахмети...

Лидерот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари вечерва пред почетокот на вонредниот конгрес на партијата, изјави дека очекува да бидат потврдени одлуките за...

Финансирањето на Украина и Израел треба да се разгледува одвоено, смета...

Новоизбраниот претседател на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, рече дека финансирањето на Украина и Израел треба да се разгледува одвоено, навестувајќи дека нема...

Мекарти не му дозволи на Зеленски да зборува пред американскиот Конгрес

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Кевин Мекарти, денеска соопшти дека не му дозволил на украинскиот претседател Володимир Зеленски да зборува пред конгресмените. Тој...

Расправата за вештачката интелигенција ги соедини шефовите на технолошките гиганти

Шефовите на најголемите технолошки компании, вклучувајќи ги Илон Маск и Марк Закерберг, вчера го посетија Конгресот за да ги споделат своите планови за вештачка...