Ознака: Комеморација

Комеморација за Коста Хаџи Антоновски во Битола

Во Пациото на Заводот и Музеј Битола денеска се одржа комморација за неодамна починатиот ликовен педагот и основач на детското ликовно студио „Кирил и...

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата на убиениот Флојд во Хјустон

Илјадници луѓе пристигнаа во Хјустон, каде му оддадоа почит на Џорџ Флојд во неговиот роден град во понеделникот, чие убиство предизвика бран антирасистички протести...

Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу оние што беа собрани на комеморацијата...

Одбележани 19 години од трагичната смрт на полицајците кај Вејце

Со полагање на букети свежи цвеќиња пред спомениците на загинатите припадници на безбедносните сили во конфликтот во 2001 година кај Вејце: Марјан Божиновски, Кире...

Комеморација за Коби Брајант во Лос Анџелес

По речиси еден месец од трагичната смрт на легендата на Лос Анџелес Лејкерс, денеска се одржува комеморацијата во чест на кошаркарот Коби Брајант, а...

Аурата на Драмски се збогати со уште еден нежен и преубав...

Вчера во Драмскиот театар во Скопје се одржа комеморација за актерката Билјана Беличанец, која почина во саботата. На комеморацијата присуствуваа голем број роднини, пријатели...

Комеморација за режисерот Славенски на Факултетот за драмски уметности

Посмртните останки на театарскиот и филмски режисер и професор на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Златко Славенски ќе бидат изложени на 10.04.2019 година...

Колегите се збогуваа со Билјана Беличанец

Во Домот на културата во Општина Кисела Вода се одржа комеморација по повод трагичната смрт на поранешната градоначалничка на Општината, Билјана Беличанец. – Со тага...

Најмалку 12 повредени на комеморација за раперот Нипси Хасл

Најмалку 12 лица се повредени за време на комеморацијата за раперот Нипси Хасл, кој беше убиен викендов во Лос Анџелес. Од нив, двајца се во...

Комеморативна седница на гостиварскиот совет, државниот врв со пораки на сочувство

Советот на општина Гостивар одржа комеморативна седница на која присуствуваа покрај градоначалникот Арбен Таравари присуствуваа и премиерот Зоран Заев, претседателот Ѓорѓи Иванов, министри, пратеници...