Ознака: Комеморација

Музички ѕвезди и јавни личности се потсетија на соработката и пријателството...

Одржана комеморација за познатиот естраден и спортски менаџер Велибор Џаровски - Џаро Голем број на музички ѕвезди, соработници и пријатели на Велибор Џаровски - Џаро ...

Одржана комеморација за Мирко Попов: Беше оптимист што веруваше дека секогаш...

Животот на Мирко нема почеток и крај. Во темелите на секоја зграда, во секој клуб, институција, плочник, во секој од малкуте останати скопски паркови...

Комеморација за Мирко Попов

Kомеморација за еден од највлијателните и најуспешни скопски музичари, композитори, текстописци, диџеи, издавачи и продуценти Мирко Попов ќе се одржи в петок во Македонската...

Мето Јовановски беше перфекционист, останува пример за идните генерации

Комеморација во чест на актерот Комеморација за актерот Мето Јовановски се одржа денеска на големата сцена на Драмскиот театар во Скопје. На комеморацијата, со потсетување...

Започнаа комеморативните церемонии за жртвите од нападите на 11 септември 2001...

Во САД започнаа комеморативни церемонии по повод 22-годишнината од нападите на исламистите на 11 септември 2001 година врз кулите близначки на Светскиот трговски центар...

Комеморација за бегството на политичките затвореници во Битола

На 6 септември 1944 година, во Битола се случи бегството на политичките затвореници од Централниот областен фашистички затвор во Битола, каде беа затворани политички...

Одржана комеморација за Дарко Димовски: До последен здив се бореше за...

Во Сојузот на синдикати на Македонија утрово се одржа комеморација за претседателот на ССМ Дарко Димовски, кој вчера по кусо боледување почина на 45-годишна...

ФОТОГАЛЕРИЈА – Се сеќаваме што изгуби човештвото на ова место, се...

Комеморација по повод 80 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи Одбележувањето на комеморацијата по повод 80 годишнината од Холокаустот на македонските Евреи денеска започна со...

Живите потомци не ги забораваат злосторствата, порачано пред бугарскиот клуб во...

Без сеќавање нема иднина, ние паметиме, порачаа потомци на македонските Евреи пред бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, по повод одбележувањето на 80-годишнината од...

Холокаустот никогаш да не се повтори, порача од антифашистичка Битола, министерката...

И покрај сите материјални сведоштва, некои и по осум децении го негираат холокаустот. Ним и денеска од антифашистичка Битола ќе им порачаме - никогаш...