Ознака: Комеморација

Последниот аплауз за Јулијана Стефанова и Митко С. Апостоловски

Акетрите на Народниот театар и почитувачите на нивното дело, со 15 минутен аплауз за последен пат се простоја од доајените на битолското глумиште Митко...

Се одржа комеморација по повод смртта на кралицата Елизабета Втора

Комеморативна служба по смртта на кралицата Елизабета Втора беше одржана во катедралата Свети Павле во Лондон, во присуство на новата премиерка Елизабет Трас, а...

Илинка Митрева остави личен печат на нашата надворешна политика во исклучително...

Одржана комеморација за поранешната шефица на македонската дипломатија Со колаж од фотографии од професионалната кариера на поранешната министерка за надворешни работи Илинска Митрева, пренесувана на...

Отворена комеморација во чест на Ристо Стефановски

Македонскиот народен театар известува дека денеска, во 13.30 часот, на големата сцена ќе се одржи отворена/јавна комеморација во чест на големиот Ристо Стефановски, кому...

Отворена комеморација во чест на Ристо Стефановски

Македонскиот народен театар известува дека в четврток (12 мај) во 13.30 часот на големата сцена ќе се оддржи отворена/јавна комеморација во чест на големиот...

Светските лидери се простија од Медлин Олбрајт

Светските лидери и политичката елита од Вашингтон денеска се простија од Медлин Олбрајт, првата жена шефица на американскиот Стејт департмент. Собраните, од кои имаше околу...

Комеморација по повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи

По повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи во логорот на смртта Треблинка, пред споменикот на жртвите од холокаустот, кој се наоѓа во дворот...

Пријателите и музичарите се збогуваа од омилениот Аки

На денешната комеморација во салата „Лисински“ во Загреб Целиот регион сѐ уште се простува од легендарниот фронтмен на „Парни вањак“, Аки Рахимовски. По вчерашниот погреб...

Во Њујорк се одржува централната комеморација за жртвите од терористичките напади

Централната комеморација на 20-годишнината од терористичките напади во САД започна во Њујорк со ѕвонење на камбаните и минута молк. Меѓу присутните се американскиот претседател Џозеф...

Комеморација за 77-годишнината од бегството на политичките затвореници во Битола

По повод 77 години од бегството на политичките затвореници од Централниот областен фашистички затвор, денеска во Битола се одржа комемеорација. Не местото каде се...