Фото: Принтскрин

Kомеморација за еден од највлијателните и најуспешни скопски музичари, композитори, текстописци, диџеи, издавачи и продуценти Мирко Попов ќе се одржи в петок во Македонската филхармонија.

Попов почина на 24 март по кусо боледување.

Израснат во Градски ѕид, како што и самиот велеше во неговото „кучкар маало“, почнува да купува плочи и ја засакува музиката уште од основното училиште, што логично резултираше со првите роденденски диџеј сетови во раните 80-ти години на 20-тиот век.

Првиот професионален диџеј-букинг го добива во 1992 година и оттогаш не престанува со настапи. Истата година добива простор во култното скопско музичко радио „Канал 103“, што е еден од клучните моменти во неговиот развој како личност и музичар.

– Слободното изразување, кое е основна филозофија на оваа радио станица може да направи чуда со човек – велеше Попов.

Од 2008-ма до 2010-та е и главен и одговорен уредник на Канал 103.

Во 1993 е во епицентарот на македонската техно-културна револуција, ставајќи го Скопје на мапата на ова современо движење. Канал 103 е главниот катализатор и на овој модерен восклик на новата генерација. Во тој правец се движи и формирањето на „ПМГ Колектив“ во 1995-та од Мирко Попов (и Александра Малевски), како манифест на акцијата која треба да го победи незадоволството од актуелната состојба. „ПМГ“ во следните години ќе прерасне во водечка авангардна сила на скопските улици, одговорна за широк спектар акции во полето на музиката и урбаната култура. Настаните на „ПМГ“ од 90-те се суштината на скопскиот урбан фолклор од тоа време, а Мирко Попов како диџеј, има можност редовно да настапува низ регионот, но и на некои атрактивни европски клупски дестинации.

Во 1998 ја формира „ПМГ Рекордингс“, дискографска куќа која има намера да ја регистрира и промовира квалитетната музика на новото време, славејќи ја современата култура и исправајќи историски грешки и неправди нанесени на македонската музика од блиското минато. „ПМГ Рекордингс“ денес е водечка независна дискографска куќа во земјата, со над 300 изданија.

Последните години на минатиот век ги донесоа и првите (хаус, техно и електро) продукции за него, за во 2003-та сето тоа прерасне во бендот „ПМГ Колектив“ (еклектична комбинација на жив и електронски пристап во слободен стил) каде е автор на музика, текстови, вокалист и оператор на машини за звук. Бендот за кратко време прераснува во еден од водечките домашни бендови од првата деценија на новиот век. „ПМГ Колектив“ има издадено 9 албуми и едно издание на најголемите хитови, и отсвирено повеќе македонски и европски турнеи (повеќе од 500 концерти досега).

Беше дел и од култниот електро – џез состав „Кантон 6“, со кој досега има издадено повеќе ЕП и 3 албуми, како и од опскурниот проект #МакедонидеКру со 6 албуми.

Има издадено албум и неколку ЕП-изданија, и реализирано концерти со водечкиот македонски џез-состав „Сетста“т. Од 2020 година продуцира, издава и настапува и како соло-артист под името Мирко Попов Квартет.

Има остварено повеќе улоги во театарски претстави, како и на филм. Потпишано неколку музики за театар и филм. Режирано радио-драма. Сценарист и продуцент е на документарниот филм „103-Љубовно писмо до алтернативната култура” и комплетен автор на музичкиот филм „До небото замок”. Продуцент, сценарист и автор е на повеќе од 50 музички видеа.

Автор е на книгата „20 години те сакам *Монографија за ПМГ колектив”. Автор е на книгата за деца „Розевата планета” издадена за „Чудна шума“ на македонски и албански јазик.

Како музички новинар пишувал текстови во Трн, Реборн, Урбан Магазин, Тротоар, Скопско Метро и др. Објавувал своја проза, поезија и стрипови во Маргина, Лифт, Скопско Метро и др. Заедно со музичарот Владан Дробицки, идеен творец е на џез-фестивалот „Крај Вардарот Џез“, беше иницијатор и уредник на неговиот музички проект, платформата „Силата ЕУ младите“.