Ознака: Комеморација

Комеморација за фудбалската легенда Драгослав Шекуларац во Штип

Во Штип пред споменикот посветен на фудбалската легенда Драгослав Шекуларац, кој се наоѓа пред Центарот за култура „Ацо Шопов“ и Правниот факултет денеска се...

Комеморација за актерот Мите Грозданов во Драмски театар-Скопје

Драмски театар-Скопје денеска од 10 часот ќе одржи комеморативна седница за актерот Мите Грозданов, кому овој театар му беше матична сцена од 1968 до...

Комеморативна седница за градоначалникот Љата, тридневна жалост во Дебар

Дебар денеска се прости од градоначалникот Ружди Љата, кој по кусо и тешко боледување почина вчера на 65-годишна возраст. Членови на семејството, голем број негови...

Утре комеморација за Ванчо Петрушевски во Драмски театар Скопје

Комеморацијата за актерот Ванчо Петрушевски, кој почина вчера од струен удар во скопското село Орешани, ќе се одржи утре во 10 часот во Драмски...

Одбележан денот во сеќавање на геноцидот врз Ромите во Втората светска...

Втора година по ред во Македонија со комеморација се одбележа Денот на геноцидот врз Ромите во Втората светска војна - 2 Август, согласно со...

Комеморација во чест на академик Милан Ѓурчинов

Утре со почеток во 11 часот во просториите на Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи комеморација за неодамна починатиот книжевен научник, критичар...

Комеморација во чест на балерината Вера Бранѓолица

Почина Вера Бранѓолица, основоположничка на македонската балетска сцена. На 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, еден од основоположниците на балетската сцена во Македонија....