Ознака: комарци

Утре во Скопје ќе се прска против комарци

Утре во раните утрински часови ќе се реализира авионска дезинсекција против лаври од комарци на подрачјето на градот Скопје, информира Центарот за управување со...

Зошто комарците напаѓаат некои луѓе, а од други бегаат?

Дали ви се причинува дека комарците едноставно обожаваат некои луѓе, додека други се чини дека се обидуваат да ги избегнат. - Нема сомнение дека поединци...

МЗ: Вработен на Инфективна позитивен на конго-кримска хеморагична треска и хоспитализиран

По потврдување на случај на Конго-кримска хеморагична треска кај жена на 27 годишна возраст, еден од вработените на Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Двајца заразени со вирусот Западен Нил во Србија

Од Институтот за јавно здравје на Војводина соопштија дека во Србија се потврдени два случаи на заразени со вирусот Западен Нил, пациентите се на...

Калифорнија користи дронови за борба против комарците

Во обид да се справат со растечката популација на комарци и да го спречат ширењето болести во Јужна Калифорнија, властите почнаа да користат нов...

Уште не е лето, а комарците извршија инвазија врз скопјани

ВЛАЖНОТО ВРЕМЕ ГО ПРИВЛЕЧЕ АЗИСКИОТ ТИГРЕСТ КОМАРЕЦ? Црни со бели линии, исклучително агресивни, дрски и упорни, со поинтензивни убоди, но и повеќекратни убоди се карактеризираат...

Растенија со кои на природен начин ќе се ослободите од комарците

Домување Потоплото време значи и доаѓање на комарците. Затоа, не е лошо да знаете неколку начини како да се ослободите од нив во вашето секојдневие....

Дење нè каса само тигрестиот комарец, за размножување му годи дури...

Изминатиот период доволно е да бидете не повеќе од пет минути на отворено, за да добиете неколку убоди од комарци. Kомарците напаѓаат без разлика...

Викендов ќе се прска против комарци во Скопје

Град Скопје ги известува граѓаните дека викендов, на подрачјето на градот, ќе се врши дезинсекција против ларви од комарци. Во соопштението се додава дека...

Природни лекови за ублажување на убодите од комарци

Медицински совет Кора од банана – може доста ефикасно да ги замени специфичните масти и кремови. Доволно е само да се протрие белиот внатрешен слој...