Ознака: Киргистан

Вонредна состојба во Киргистан, наредено распоредување на армијата

Киргистанскиот претседател Соронбаи Женбеков прогласи вонредна состојба во земјата и нареди распоредување на армијата во Бишкек. Во Киргистан се одржаа парламентарните избори во неделата, на...

По насилните протести во Киргистан, опозиционер избран за премиер

Парламентот во Киргистан ја избра опозиционерката Садира Жапарова за нов премиер на оваа земја, по насилните демонстрации што избија денеска откако изборната комисија ги...

Демонстранти провалија во зградата на парламентот по изборите во Киргистан

Демонстранти во Киргистан упаднаа во зградата на владата и парламентот и ги ослободија поранешниот претседател и премиер од затвор. Во главниот град на Киргистан, Бишкек...

Поранешниот киргистански претседател не се предава без оружена борба

  Киргистанските сили кои се обидоа да го уапсат поранешниот претседател на земјата, Алмазбек Атамбаев, беа принудени да се повлечат откако рафали од куршуми беа...

Млади Киргистанки го градат првиот сателит

Десетина млади жени научници во Киргистан од март работат на изработката на првиот сателит именуван „КјубСат“, што би требало да биде лансиран во вселената...

Ердоган побара од Киргистан да ги затвори училиштата на Ѓулен

За време на својата посета на Киргистан, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го повика раководството на оваа држава што поскоро да се справи со...