Ознака: Киргистан

Русија ќе има нови воени постројки во Киргистан

Русија ќе ги „развие“ своите воени капацитети во Киргистан, централноазиска земја која е сојузник на Москва, соопшти денеска Кремљ по средбата меѓу претседателите на...

Нов конфликт меѓу Киргистан и Таџикистан – шестмина повредени

Најмалку шест лица се повредени денеска кога киргистанските и таџикистанските граничари размениле оган поради судирите за блокиран пат, јавија локалните медиуми. Границата меѓу двете земји,...

Милиони жители во Централна Азија без струја

Трите централноазиски држави Казахстан, Киргистан и Узбекистан денеска беа погодени од големи прекини на електричната енергија предизвикани од случаен дефект, што го наруши функционирањето...

Киргистан и Таџикистан договорија примирје

Киргистан договири прекин на огнот со Таџикистан по вооружениот граничен судир, при што едно лице загина, а 32 се повредени. Примирјето ќе стапи на сила...

Киргистан со напиток од билки ќе се бори против коронавирусот

Киргистан ќе користи тоник од билки во лекувањето на болеста предизвикана од ковид-19, соопшти министерот за здравство. Неговата изјава следи откако претседателот на Киргистан го...

Подемот на „популистичкиот Робин Худ“ – од затворска ќелија до претседателска...

Популистичкиот политичар и осуден киднапер Садир Џапаров оствари убедлива победа на претседателските избори на Киргистан одржани завчера, која беше резултат на незадоволството против претходната...

Претседателот на Киргистан поднесе оставка

Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков поднесе оставка, велејќи дека сака да спречи судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите кои бараат негова оставка. Сојузниците на Женбеков доминираа...

Се смирува ситуацијата во Киргистан

По политичките немири и судири на политичките фракции, кои од 5 октомври ја тресат престолнината на Киргистан, ситуацијата во главниот град се стабилизира. Претставник на...

Повторно затворен поранешниот претседател на Киргистан

Претседателот на Киргистан Соронбај Женбеков отпушти највисоки безбедносни функционери во обид да ја консолидира својата моќ и нареди повторно затворање на поранешниот претседател Алмазбек...

Испукани куршуми кон возилото на поранешниот претседател на Киргистан

Претседателот на Киргистан, Соронбај Женбеков, денеска прогласи вонредна состојба во главниот град Бишкек и нареди распоредување на армијата. Во наредбата не е прецизирано колку војници...