Најмалку шест лица се повредени денеска кога киргистанските и таџикистанските граничари размениле оган поради судирите за блокиран пат, јавија локалните медиуми.

Границата меѓу двете земји, каде што се наоѓаат руските воени бази и кои се тесно поврзани со Москва, е слабо демаркирана, објави „Ројтерс“.

Киргистанските власти соопштија дека граѓаните на Таџикистан го блокирале патот меѓу центарот на провинцијата Баткен и киргистанското село Исфан.

Граничарите од двете страни успеале да го деблокираат патот, но потоа бил разменет оган.

Киргистанските власти изјавија дека таџикистанските граничари истрелале минофрлачи, пренесе АП.

Границата меѓу Таџикистан и Киргистан е често место на конфликти, а во 2021 година 55 луѓе загинаа во судирите што избувнаа во близина на границата во спор за правата на водата и поставувањето камери за надзор.