Ознака: катица јанева

Неделава е можен договор за СЈО

Главните несогласувања на опозицијата и на власта во врска со овој закон беа околу статусот на СЈО во рамките на ОЈО, легалноста на истрагите...

Јанева апелира Собранието да го донесе новиот закон за јавно обвинителство

Специјалната обвинителка Катица Јанева апелира пратениците во Собранието да го препознаат моментот и да гласаат за донесување на новиот закон за јавно обвинителство бидејќи,...

Јанева: СЈО ја исполни мисијата за која е формирано, очекува проширување...

Специјалното јавно обвинителство ја исполни мисијата за која е формирано и продолжува да работи континуирано во борбата против криминалот, оцени специјалната јавна обвинителка Катица...

Земја на безброј оправдувања

Да не ви звучи ова блесаво? Е па, блесаво е. Специјалниот јавен обвинител, институција што ја плаќаме четири милиони евра годишно, не знае да...

Јанева: Со „Тврдина-Таргет“ ќе докажеме дека 20.000 граѓани биле прислушувани

Специјалното јавно обвинителство има многу докази дека лицата кои се обвинети во случајот „Тврдина-Таргет“ прислушувале и тоа ќе го докажеме пред суд, изјави денеска...

Јанева: Истрага за вмешани во „Скопје 2014“ кога ќе утврдиме каде...

Додека не ги анализираме сите документи и не утврдиме каде завршиле буџетски пари, кај кои физички или правни лица се одлеале, дали се тие...

СЈО бара конфискација на имотот на Груевски и Протуѓер

Обвинителите на Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за „Титаник“ побараа од Судот да им се конфискува имот на обвинетите Никола Груевски и Мартин Протуѓер...

Ново барање за изземање на Јанева, обид за одложување на „Титаник“?

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Титаник“ на денешното рочиште побара изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Обвинителката на СЈО Лиле Стефанова го...

Заев отпосле дознал дека сестрата на Јанева конкурирала за заменик директор...

По објавување на информацијата во медиумите за изборот на  Лиле Делиџакова, сестрата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за заменичка на Комисијата за хартии од вредност,...

Јанева: За сите отворени предмети има материјални докази и сведоци

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева презентирајќи го шестмесечниот извештај на СЈО пред членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците рече...