Ознака: карцином

Клисаровска: Во Македонија има висока инциденца од 20 нови случаи со...

Во нашата држава има висока инциденца од 20 нови случаи со карцином на грло на матка на 100 илјади жени, споредено со она кон...

Глобална агресија на карцином

Најновите светски истражувања покажуваат дека бројот на заболени од рак кај луѓето помлади од 50 години е зголемен за речиси 80 отсто во последните...

Британија и Германија склучија договор за истражување на нови терапии за...

Британската Влада и германската фармацевтска компанија „БиоНТек“ ќе склучат договор, со што ќе го забрза истражувањето на полето на нови терапии против ракот, најави...

Лекот го нема, а нема ни термини за снимања: Пациенти со...

Правиме натчовечки напори да ги обезбедиме со парите кои ги имаме колку што ги имаме, велат од Клиниката за онкологија и радиотерапија Пред една година...

Поголема финансиска поддршка за превенција и заштита на болните од карцином...

Превенцијата, навремената дијагностика и лекувањето на карциномот се од особена важност во борбата против различните видови на болеста. Општина Битола, имајќи предвид дека бројот...

Дванаесет препораки како да се заштитиме од карцином

Европскиот кодекс за превенција од рак содржи 12 точки, кои мораа да се приспособат на пандемијата на коронавирусот. Оваа пандемија, која го окупира светот,...

Тивкото херојство на кралот Т’Чала ќе остане запаметено засекогаш

Актерот Чедвик Боусмен одглуми револуционерни улоги кои беа дел од историјата на Холивуд и Америка - сето тоа додека тој тивко водеше борба со...

Зелјестиот зеленчук штити од карцином

Британските научници откриле како некои видови зеленчук, особено оние од семејството на зелката, го намалуваат ризикот од развој на рак на дебелото црево и...

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да...

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот персонал во болницата, Ајан...