Ознака: каратисти

Македонија ќе има 12 каратисти на годинашното СП

Балканското првенство од 22 до 24 септември ќе претставува увертира и нов предизвик за македонското карате како најтрофеен спорт пред настапот на СП, вели...

Млади каратисти од Дојран освоија пет злата и четири сребра...

За нецела година од постоењето на карате-клубот Дојран, со редовни и посветени тренинзи и со голема упорност и залагање на претседателката и основачка на...

Доминација на македонските каратисти

Во конкуренција на околу 500 натпреварувачи од 17 држави, македонските каратисти освоија вкупно 52 медали (по 19 златни и бронзени и 14 сребрени) На меѓународниот...

Две злата и по четири сребра и бронзи за македонските каратисти

ПО ДВА ДЕНА НА БАЛКАНИЈАДАТА ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ По два дена на 21-то Балканско првенство (БП) за кадети, јуниори и за постари јуниори,...

Во Дубаи по втор медал од СП

Боите на Македонија ќе ги бранат 12 репрезентативци МАКЕДОНСКИТЕ КАРАТИСТИ ПОДГОТВЕНИ ЗА СП 2021 Македонската машка и женска сениорска карате-репрезентација во борби и во кати, предводена...

Одбрани каратистите што ќе атакуваат на нови медали на ЕП

Македонија речиси постојано од ЕП се враќала со медали, па убеден сум дека така ќе биде и во Баку, со што само ќе го...

Бронзи за каратистите Костов и Ацковски на ЕП во Будимпешта

Костов ја продолжи низата на освоени медали по среброто на ЕП 2019 во Данска и среброто на СП 2019 во Чиле, но тогаш како...

Каратистите се на одличен пат кон олимписката норма

Верувам дека покрај Павлов, на татамите во Токио ќе настапат Јакупи или Арсовски оти двајцата се во иста категорија, вели селекторот на македонската карате-селекција...

Злато за Неделковски и за Божиноска на „Кроација опен“

Македонските претставници освоија вкупно осум медали во мошне силна конкуренција на 1.663 каратисти, од 268 клуба од 22 држави Александар Неделковски (17) од Металург во...

Македонија со 37 каратисти ќе атакува на нови медали на ЕП

На претходното младинско ЕП, одржано годинава во Алборг (Данска), Македонија освои вкупно по две злата и сребра во сите три категории (кадети, јуниори и...