Ознака: кандидат

Силјановска-Давкова – кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски – кандидат...

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе...

Професорката Билјана Ванковска претседателски кандидат на Левица

Објавена првата партиска кандидатура за претседателските избори Професорката Билјана Ванковска ќе биде кандидат на партијата Левица за претседателските избори. Ова го соопшти претседателот на Левица,...

Советот на ЈО даде позитивно мислење Љупчо Коцевски да биде нов...

Советот на јавни обвинители едногласно даде позитивно мислење за кандидатот Љупчо Коцевски да биде нов државен јавен обвинител. Кандидатот Лидија Раичевиќ не доби позитивно мислење...

Нема конфликт, не се отвори прашањето за претседателски кандидат на состанокот...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања во врска со партискиот состанок на СДСМ и дали постои кавга за тоа кој...

Кандидат за претседател на Еквадор смртно застрелан за време на предизборен...

Кандидатот за претседател на Еквадор Фернандо Вилависенсио е убиен за време на предизборен собир, јавија светските медиуми. Вилависенсио, кој е член на националниот собрание на...

Кој ќе се кандидира за претседател на САД во 2024 година?

Гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи, кој беше советник во кампањата на Трамп во 2016 година и подоцна стана гласен критичар на поранешниот претседател,...

Гувернерот на Флорида, Рон де Сантис, влегува во трка за...

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон де Сантис, поднесе документација за номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД во 2024 година до Федералната изборна...

Фон дер Лајен кандидатка за генерален секретар на НАТО, објави „Сан“

Британскиот таблоид „Сан“ доцна синоќа соопшти дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен е кандидатка за нов генерален секретар на Алијансата, пренесува...

Мериен Вилијамсон ја објави својата кандидатура за американски претседател, прв конкурент...

Најпродаваната авторка на книги за самопомош, Мериен Вилијамсон, објави дека сака да стане кандидат на Демократската партија на САД за претседател на изборите во...

Украина кандидат за организатор на СП 2030 година!

ФУДБАЛ Украина е заинтересирана да биде домаќин на Светското првенство (СП) во фудбал во 2030 година, заедно со Шпанија и со Португалија, пишува „Тајмс“. Во партнерство...