Ознака: калифорнија

Најмалку 16 повредени во експлозија во тренинг-центар на ФБИ во Калифорнија

Шеснаесет лица се повредени во експлозија во Центарот за обука на американското Федерално истражно биро (ФБИ) во градот Ирвајн, во јужна Калифорнија, соопштија официјални...

Четири лица загинаа во престрелка во Калифорнија

Најмалку четири лица загинаа, а неколку други се ранети во престрелка во американскиот град Кинг Сити, во Калифорнија, соопштија властите. Надлежните органи соопштија дека пукањето...

Тропската бура Хилари и земјотрес ја погодија јужна Калифорнија

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала вчера е регистриран во јужна Калифорнија, каде пристигна тропската бура Хилари. Хилари во Мексико однесе и...

Калифорнија користи дронови за борба против комарците

Во обид да се справат со растечката популација на комарци и да го спречат ширењето болести во Јужна Калифорнија, властите почнаа да користат нов...

Калифорнија погодена од бура, снег во Лос Анџелес

Невообичаена зимска бура ја погоди американската сојузна држава Калифорнија, поради што голем број објекти останаа без снабдување со електрична енергија, а дојде и до...

Најмалку 20 загинати во поплавите по поројните дождови во Калифорнија

Серијата обилни дождови што ја зафатија Калифорнија во последните три недели конечно стивнаа, дозволувајќи им на евакуираните да се вратат во своите домови, а...

Вонредна состојба во Калифорнија поради невремето

Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри прогласување вонредна состојба во Калифорнија откако најмалку 19 лица загинаа во невремето и поплавите од 26 декември, а невремето...

Циклонска бура ја зафати Калифорнија, наредена евакуација

Силно невреме уште наречено циклонска бомба донесе обилни дождови и силни ветрови во американската сојузна држава Калифорнија. Десетици илјади домаќинства останаа без струја, а...

Силен земјотрес од 5.4 степени според Рихтер ја погоди Калифорнија

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Калифорнија, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил лоциран на 15 километри...

Џиновските оргули повторно во катедралата во Калифорнија

Звукот на оргулите од марката „хејзел рајт“ повторно се слуша во катедралата во местото Гарден Гроув, во Калифорнија, САД. Речиси цела деценија траеше репарацијата...