Ознака: калифорнија

Калифорнија се бори со незапаметени пожари

  Големи пожари во Калифорнија уништија повеќе од 8.000 километри квадратни, што е подрачје речиси за 80 ​​пати поголемо од Париз, принудувајќи многумина од жителите...

Во Калифорнија рекордно високи температури, властите се борат со пожарите

Рекордно високи температури беа регистрирани во делови од Калифорнија во неделата кога топлотен бран ја погоди земјата, а властите сè уште се борат со...

Над 560 пожари беснеат во Калифорнија, четворица пожарникари ги изгубија животите

Стотици активни пожари, главно предизвикани од громови последниве денови, уништија повеќе од милион хектари во Калифорнија.Четворица пожарникари настрадаа при гаснењето на огнените стихии, јави...

Големи пожари беснеат во Калифорнија, загинаа шест лица

Најмалку шест лица загинаа во големи шумски пожари кои ја зафатија американската држава Калифорнија, додека најмалку 43 лица се повредени, меѓу кои има и...

Илјадници евакуирани додека беснеат пожари во Калифорнија

Се урна хеликоптер, при што загина пилотот за гаснењето на големите пожари коишто го зафатија центалниот дел на Калифорнија, САД , соопштија властите. Хеликоптерот „Бел...

Во Долината на смртта во Калифорнија измерени рекордни 54,4 степени

Во калифорниската Долина на смртта се измерени рекордни 54,4 степени Целзиусови. Во Долината на смртта во 2013 година температурата достигала 54 степени, што досега претставуваше...

Пожарот во Калифорнија зафати повеќе од 20 илјади хектари

Пожарот, кој гори во близина на градовите Риверсајд и Сан Бернардино во Калифорнија, зафати најмалку 20.516 хектари. Само пет проценти од пожарот се ставени...

Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина поради бурата Исајас

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина пред пристигнување на бурата Исајас, со цел да биде овозможен пристап до федералните фондови ...

Големи пожари во Калифорнија, евакуирани 8.000 луѓе

Околу 8.000 беа евакуирани од своите домови во округот Риверсајд во јужна Калифорнија, поради шумските пожари што горат на површина од околу 16.000 хектари,...

Осум затвореници осудени на смртна казна починале од коронавирус во Калифорнија

Осуммината затвореници осудени на смрт, починале од коронавирус во најстариот затвор во Калифорнија, Сан Квентин. Во тој затвор биле заразени дури две третини од...