Ознака: калифорнија

Големите пожари и понатаму беснеат во Калифорнија

Чадот од шумските пожари во Калифорнија ги гуши луѓето на источниот брег на САД, пожарот „опустоши“ еден град од времето на златната треска. Сликите од...

Не стивнуваат пожарите во западниот дел на Америка

Пожарот кој брзо се шири јужно од езерото Тахо во Калифорнија во западниот дел на САД, го пресече автопатот, поради што беа издадени нови...

Пронајдена плантажа со марихуана вредна милијарда долари во Калифорнија

За време на полициската акција која трае околу десет дена длабоко во ридовите на пустинската област во близина на Лос Анџелес, беа запленети 16...

Серија од 152 земјотреса во Калифорнија

Повеќе од 150 земјотреси се регистрирани долж границата меѓу Калифорнија и Мексико, а најсилниот потрес бил со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала,...

Повеќе лица убиени во пукање во Калифорнија, напаѓачот е мртов

Неколку луѓе се убиени, а неколку ранети во пукање во желзеничко депо во Сан Хозе, Калифорнија, кое се случило во средата наутро, соопшти канцеларијата...

Калифорнија дозволи публика на концерти и НБА натпревари

Поради поповолната епидемиолошка состојба, сојузната американска држава Калифорнија ги олесни мерките против ковид-19 и им дозволи на жителите по повеќе од една година да...

Маск богато ќе го наплати „раскинот“ со Калифорнија

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, откри дека „ѝ раскинал“ на Калифорнија, и сега живее во Тексас, каде што планира да се посвети повеќе...

Монолитот во Калифорнија отстранет и заменет со крст во бизарен чин...

Монолитот во американската сојузна држава Калифорнија исчезна набргу по неговото појавување на планината Пајн, во паркот Атаскадеро, пренесува „Асошиејтед Прес“. Откако беа објавени фотографии на...

Мистериозни монолити изникнуваат насекаде

Нов мистериозен метален монолит беше откриен на планина во американската сојузна држава Калифорнија, една недела откако оригиналниот монолит откриен во пустина во американската сојузна...

Најмалку 25 жртви во пожарите во Орегон

Најмалку 25 лица загинаа во пожарите што го зафатија Орегон, а над половина милион луѓе се евакуирани. Пожарите во оваа држава, за неколку дена, уништија...