Ознака: исламисти

Исламисти убија најмалку девет цивили во напад на три села во...

Исламистички екстремисти во возила, вооружени со митралези, убија девет цивили во нападите врз три села во центарот на Мали, соопштија локалните власти. Две групи напаѓачи...

Виенскиот терорист имал контакти и со исламисти од Германија и Швајцарија

Истражните органи на Германија вршат претреси во неколку објекти поврзани со германската исламистичка сцена. Поточно, станува збор за лица кои наводно биле во контакт...

Уривање на стереотипите дека сме инкубатор за радикални исламисти

Знаејќи ги сите предности и мани на комплицираната безбедносна загатка наречена „повратници на ИСИС“, треба да се заклучи дека е крајно време да се...

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Дарманин вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција, бидејќи е вклучена во...

Исламистите во Турција туркаат закон за да ги принудат социјалните мрежи...

Партијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган промовира закон со кој се обидува да го потисне правото на граѓаните да објавуваат слободно на социјалните...

Седуммина исламисти осудени на смртна казна за нападот во Дака

Седуммина исламисти се осудени на смртна казна за нападот во 2016 година, во кафуле во Бангладеш, при што беа убиени 22 луѓе, повеќето странци. Нападот...

САД ги префрлиле најопасните исламисти од Сирија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Држави префрлиле некои од најопасните борци на Исламска држава, заглавени во северна Сирија, на непозната локација за...

Медиумите ретко ги означуваат белите екстремисти како терористи

Насилните исламистички екстремисти имаат трипати поголеми шанси да бидат означени како терористи во споредба со екстремно десничарските напаѓачи, покажуваат резултатите од опсежното истражување на...

Во Германската армија минатата година уапсени седум екстремисти

Во германската армија минатата година биле уапсени седум екстремисти, јавија денеска локалните медиуми повикувајќи се на статистички податоци од Воената контраразузнавачка служба (МАД). Вкупно четворица...