Ознака: инвестиции

Европа планира да изгради нова балканска енергетска рута

Според „Јутарњи лист“ Европа инвестира 240 милијарди евра во електропреносната мрежа, со планови за изградба на нова мрежа кон Србија и Босна и Херцеговина, а...

Кина вложува во фабрики за батерии и за електрична мобилност

Кинеските инвестиции годинава се фокусирани на нови проекти, посебно во производството на батерии и електричната мобилност, покажуваат резултатите од студијата на американската истражувачка група...

Општина Новаци во потрага по инвеститори во Турција

Општина Новаци и турската Општина Беледиуеси имаат многу разлики, но она што е заедничко и за двете е обработливата почва, земјоделието и можностите за...

ЕБОР: Поддршка од милион евра за инвестиции на домаќинствата во енергетска...

Поддршка за еколошките инвестиции во земјава со кредит во износ од ЕУР 1 милион за Комерцијална банка Скопје преку Програмата на ЕБОР за финансирање...

Средба Бочварски-Граф: Имаме одлични услови за инвестирање

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна средба со заменик-амбасадорот и раководител на одделот за економија на германската амбасада, Ото Граф. На...

Турски инвеститори заинтересирани за индустриската зона во Новаци

Претставници од Стопанската комора за трговија и индустрија Сакарија, Турција, денеска остварија средба со градоначалникот на Општина Новаци, Стевче Стевановски, и го изразија својот интерес...

Милионите вложени во странство ја обезбедуваат поддршката на Орбан?

Унгарската влада годишно испраќа милиони евра во соседните држави каде што има унгарско малцинство, што аналитичарите го сметаат за обид на унгарскиот премиер Виктор...

Балканот е неподготвен за „селидбата“ на странските инвестиции

Можноста за враќање на европското производство на „домашен терен“ произлегува од најновите политичко-економски глобални промени во светот, кои беа поттикнати и од ковид-криза. Како...

Ахмети: Со работа и инвестиции државата се движи кон развој

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денеска беше во посета во индустриската зона во Сарај, каде од страна на компанијата “One Cable“...

Директорот на ЦИА го предупреди Израел да не прифаќа инвестиции од...

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, го предупреди израелскиот премиер Нафтали Бенет за опасностите од кинеските инвестиции во Израел, особено во ИТ секторот и големите...