Ознака: Имиња

Сто шаховски табли во Градскиот парк, доаѓаат реномирани имиња

Дел од оваа шаховска сензација ќе бидат реномирани имиња од светот на шахот, со кои децата и возрасните ќе можат да се сретнат на...

Имињата Хитлер, Сталин, Луцифер забранети во Шпанија

Во Шпанија не е дозволено на децата да им се даваат имиња што потсетуваат на негативни личности од историјата и религијата. Имено, Законот од 8...

Кои се можните сценарија доколку бугарските здруженија не ги променат имињата

Експертите, универзитетските професори и правниците посочуваат дека „институциите треба доследно да го почитуваат Законот за здруженија и фондации и да ги поништат оние здруженија...

Луна, Ана и Хана се имињата на трите лавчиња бебиња во...

Скопската Зоолошка градина изминативе денови добила над 3.000 предлози за имиња на трите женски лавчиња во кутиите оставени пред влезот на зоолошката градина, но...

Сплотеност и синергија се новите имиња за успешна нова година

Искуството од изминатиов период покажува колку е значајно сплотени и со меѓусебна доверба и поддршка да целиме кон подобри услови за живот на сите...

„Casualty“ на диџеј Галоски поддржана од големи имиња

Најдобриот македонски диџеј и продуцент со светска кариера Галоски, неодамна се претстави со ново издание што има тенденција да ги собори светските топ-листи. Најновиот...

Кројачот Ангелковски, Леб и сол, Дејвид Боуви предложени за нови имиња...

Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти...

Финска ќе им дава имиња на поларните светлини за да привлече...

Финската кампања „Посетете ја арктичка Европа“ како проект за соработка меѓу Финска, Шведска и Норвешка, под покровителство на Европска Унија, има за цел поларните...

Најголемите имиња што биле блиску до Реал: Левандовски, Гулит, Марадона…

На листата на шпанскиот дневен спортски весник „Марка“ со фудбалски sвезди што биле блиску до потпишување за Реал Мадрид низ годините се и Гулит,...

Филипче: Лицата што треба да одат во самоизолација ќе се објавуваат...

Здравствените власти во соработка со правници ја разгледуваат можноста јавно да објавуваат списоци на лица кои треба да бидат во самоизолација. На ваков чекор...